Ludzki organizm składa się w około 60% z wody. Nie da się więc ukryć, że jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszelkich narządów wewnętrznych. Jaką rolę w organizmie pełni woda, jak dbać o dzienne zapotrzebowanie oraz czym grozi odwodnienie? Odpowiadamy poniżej.
Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na wodę?
Przyjmuje się, że człowiek powinien codziennie spożywać od 2,5 do 3 litrów wody. Oczywiście te wartości są uśrednione i tak naprawdę każdy człowiek będzie miał zupełnie inne zapotrzebowanie, które może wzrastać wraz z wiekiem, przy uprawianiu sportu, przy różnych chorobach oraz temperaturze. Latem jesteśmy w stanie wypić znacznie więcej, kiedy za oknem jest upał. Przyjmuje się również, że około 80% wody przyjmujemy z pokarmem, a reszta naszego dziennego zapotrzebowania pochodzi właśnie z napojów. Dodatkowo warto wiedzieć, że w wyniku procesów utleniania makroskładników, które zachodzą w naszym organizmie, dziennie powstaje do 350 ml wody.
Jaką rolę pełni woda w ludzkim organizmie?
Okazuje się, że bez wody nie bylibyśmy w stanie istnieć. Bierze ona udział w bardzo licznych procesach, które bez jej udziału nie mogą prawidłowo przebiegać. Odgrywa ona ważną rolę w większości reakcji chemicznych, jakie zachodzą w komórkach, znacznie ułatwia przyjmowanie pokarmów, a dodatkowo przyśpiesza trawienie. Bez wody witaminy, które spożywamy wraz z pokarmem, nie mogłyby zostać transportowane w odpowiednie miejsca. Dodatkowo woda wspiera proces detoksykacji, czyli usuwa z niego zbędne toksyny i produkty przemiany materii. W trakcie nadmiernego ogrzania organizmu, woda ochładza ustrój, poprzez wydzielanie potu. Warto również dodać, że chroni między innymi gałki oczne, mózg oraz rdzeń kręgowy przed wysuszeniem i uszkodzeniem. Dodatkowo umożliwia również prawidłową ruchliwość stawów. Nie da się ukryć, że woda pełni bardzo ważną funkcję w organizmie i bez niej, nie jest możliwe, aby prawidło on funkcjonował.
Jak zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu?
Chcąc dostarczyć swojemu organizmowi odpowiednią ilość wody, warto na samym początku sprawdzić, jakie mamy zapotrzebowanie. Nie da się ukryć, że jest ono indywidualne i zależy od wielu czynników. Nasz organizm sam wysyła informację o lekkim stopniu odwodnienia, dlatego, kiedy chce Ci się pić, to nigdy tego nie bagatelizuj. Aby obliczyć odpowiednie zapotrzebowanie na wodę, należy wziąć pod uwagę między innymi płeć, ogólny stan zdrowia, występowanie gorączki, aktywność fizyczna, temperatura powietrza, a także klimat, w którym obecnie przebywamy. Osoby, które są aktywne fizycznie, muszą wiedzieć, że ich zapotrzebowanie na wodę jest zdecydowanie większe niż u innych. Podczas treningu woda jest wydalana przez pot, a wraz z nią składniki mineralne. Takie osoby, oprócz wody powinny sięgnąć po izotoniki. Doskonale w tej roli sprawdzi się domowy izotonik, na przykład woda niegazowana, z miodem i cytryną, z dodatkiem małej ilości soli. Większe zapotrzebowanie na wodę mają również osoby z gorączką lub mieszkające w tropikalnych klimatach.
Czym grozi odwodnienie?
Kiedy nawodnienie naszego organizmu jest na zbyt małe, można to w łatwy sposób zaobserwować. Zazwyczaj nasza skóra staje się sucha i traci gładkość, pojawia się cellulit. W dodatku łamliwe stają się włosy i paznokcie. Kiedy dochodzi do poważnego odwodnienia, pojawiają się bóle głowy, tracimy koncentrację, nasz organizm jest osłabiony. Odwodnienie jest niezwykle szkodliwe dla organizmu i długofalowo może prowadzić nawet do śmierci.