W Radomiu będzie profesjonalne siatkarskie szkolenie dziewcząt. A wszystko w ramach powstającego w Publicznym Gimnazjum nr 13 Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego. Projekt pod patronatem Polskiego Związku Piłki Siatkowej ma za zadanie szkolić dzieci i młodzież. Wczoraj nastąpiło uroczyste podpisanie porozumienia w tej sprawie. Gościem specjalnym, a jednocześnie ambasadorką całego projektu jest wybitna polska siatkarka i wieloletnia reprezentantka kraju, Małgorzata Glinka-Mogentale.
Te młode zawodniczki już wkrótce mogą zasilić siatkarską ORLEN Ligę. W Radomiu rusza bowiem Siatkarski Ośrodek Szkolny dla dziewcząt. Projekt ministerialny we współpracy z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej ma za zadanie szkolić dzieci i młodzież.
– Zaczynamy, że tak powiem od małej piramidy, gdzie na dole jest trzy szkoły podstawowe, które państwo widzieli tutaj dyrektorów z tych szkół. To jest szkoła nr 28, 33 i 34. Dzieci wstępnie są selekcjonowane jak gdyby w tych szkołach i one trafiają do naszego gimnazjum, gdzie następuje dalszy proces nauki, ale i szkolenia już stricte pod kątem siatkarskim – tłumaczy Artur Altman, prezes Stowarzyszenia MUKS Trzynastka Radom.
Celem koordynatorów projektu w Radomiu jest stworzenie całej siatkarskiej ścieżki od podstawówek aż do Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego. We wtorek nastąpiło uroczyste podpisanie wniosku o powołaniu w Radomiu Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego. Tym samym zainaugurowano kompleksowe szkolenie siatkówki dziewcząt. Koordynatorzy liczą na odrodzenie bogatych tradycji żeńskiej siatkówki w Radomiu.
– Naszą ambicją jest i pana prezydenta, który się bardzo ucieszył z tego powodu, jest oferta dla dziewczynek, dla kobiet, dla młodzieży żeńskiej, że tak powiem z miasta i okolic – podkreśla Artur Altman, prezes Stowarzyszenia MUKS Trzynastka Radom.
Publiczne Gimnazjum nr 13 zostało gimnazjum patronackim, które w ciągu dwóch miesięcy przekształci się w szkołę SOS. Powstaną tam klasy o profilu siatkarskim. Ambasadorką projektu jest znakomita polska siatkarka, Małgorzata Glinka. Wielokrotna reprezentantka kraju podkreśla, że taki projekt zapełni lukę w żeńskim szkoleniu siatkarskim w Radomiu.
– Na pewno łatwo, bo będą miały wszystko w jednym miejscu. Nie będą musiały zmieniać środowiska. Będzie to jakaś tam określona grupa, która będzie się razem trzymać no i zmiany są dobre, ale nie za często więc wydaje mi się, że jeżeli drużyna będzie szła przez pewien okres razem to mogą coś osiągnąć więcej – mówi siatkarka, Małgorzata Glinka-Mogentale.
Siatkarskie Ośrodki Szkolne działają w Polsce od 2012 roku. Powstały z inicjatywy Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Projekt finansowany jest ze środków pochodzących z Ministerstwa Sportu i Turystyki.