Wegetarianizm i weganizm to sposoby odżywiania i dla wielu osób także styl życia. Co zrobić, gdy mięsny grill sąsiada wywołuje u wegetarianina złość? Czy można się o to prawować?
Polacy to mięsożercy, aczkolwiek już co dziesiąty produkt w Europie wprowadzany na rynek jest wegetariański.
Pozew za zapach mięsa
Choć może się wydawać, że pozew za mięsny zapach unoszący się z grilla sąsiada brzmi niepoważnie, w 2019 roku taki przypadek faktycznie miał miejsce. Cilla Carden, weganka z okolic Perth w Australii, postanowiła pozwać swoich sąsiadów, jako powód podając to, że zapach grillowanego mięsa, który docierał do jej posesji, powodował u niej silny dyskomfort.
Grillowanie jest w Australii niezwykle popularne i wpisuje się w tamtejszą tradycję, co sprawiło, że sprawa stała się bardzo głośna. Na Facebooku nawet planowano zorganizowanie „wspólnego grillowania” w pobliżu jej domu, ale po interwencji prawnika wydarzenie odwołano. Finalnie sąd administracyjny odrzucił jej pozew, a po apelacji sprawa została zamknięta przez australijski Sąd Najwyższy.
Czy w Polsce można pozwać sąsiada za grillowanie?
W Polsce nie ma jednoznacznych przepisów odnoszących się do grillowania przez sąsiada, jednak w podobnych sytuacjach można odwołać się do art. 144 Kodeksu cywilnego, czyli zakazu immisji.
Mówi on o zakazie podejmowania działań, które choć mają miejsce na własnej posesji, negatywnie wpływają na sąsiednie nieruchomości. W praktyce oznacza to, że gdy grillowanie sąsiada zakłóca korzystanie z naszej nieruchomości „ponad przeciętną miarę”, można teoretycznie próbować złożyć pozew. Jednak w Polsce grillowanie jest powszechnie akceptowane, dlatego taki pozew miałby małe szanse powodzenia, o ile takiemu grillowaniu nie towarzyszą inne zakłócające spokój czynniki, np. uciążliwy hałas.
Co uzasadnia pozew?
Choć sam zapach mięsnego grilla może być niewystarczającym powodem do wygrania sprawy w sądzie z sąsiadem, pewne inne okoliczności związane z grillowaniem mogą mocniej uzasadniać interwencję prawną. Przykłady to:
- Grillowanie na balkonie, zwłaszcza jeśli regulamin wspólnoty mieszkaniowej tego zabrania.
- Grillowanie w lesie lub na łąkach poza wyznaczonymi do tego miejscami.
- Zakłócanie ciszy nocnej podczas grillowania.
- Zaśmiecenie miejsca publicznego po grillowaniu.