Rusza program LIFE. To projekt, który jest odpowiedzią na zmiany klimatu. LIFE ma za zadanie ograniczyć ryzyko lokalnych podtopień, powodzi, a także susz. Dzięki niemu do 2020 roku w Radomiu ma zostać zrealizowanych kilka ważnych inwestycji.
„Adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę wodną w przestrzeni miejskiej Radomia” – tak nazywa się popularny LIFE – projekt, który będzie realizowany w Radomiu. Chodzi o większą odporność terenów miejskich na zmiany klimatu. Przez to w mieście budowana będą m.in. zbiorniki retencyjne. Jeden z nich ma powstać na osiedlu Nad Potokiem. Z kolei zbiornik na Borkach ma zostać poddany renowacji.
– Remontowi zostanie poddany jaz na Borkach jak również drugi jaz kozłowy, te stawy kolmatacyjne. To jeżeli chodzi o te zbiorniki powierzchniowe. Plus powstaną takie małe zalewowe zbiorniki na rzece Cerekwiance – wymienia Leszek Trzeciak, prezes Wodociągów Miejskich w Radomiu.
Ponadto w ramach programu LIFE ma zostać przywrócony naturalny bieg rzeki Mlecznej. W ramach projektu planowana jest także budowa na terenie miasta około 20 mniejszych zbiorników i niecek chłonnych, które mają zapobiec lokalnym podtopieniom. Radom jest drugim po Warszawie miastem w Polsce, w którym będzie realizowany program LIFE.
– Radom będzie miastem przyjaznym, elastycznym w stosunku do zmieniających się i coraz bardziej ekstremalnych warunków klimatycznych. Czyli takim miastem, któremu mniej doskwierać będą ekstremalne powodzie czy ekstremalne opady albo bardzo przedłużające się i głębokie okresy suszy czy wysokich temperatur – zaznacza Iwona Wagner z Uniwersytetu Łódzkiego.
Głównym beneficjentem i koordynatorem programu jest Gmina Miasta Radomia. Za program odpowiadają też Wodociągi Miejskie, firma FPP Enviro oraz Uniwersytet Łódzki.
– Staramy się oczywiście wkomponować w krajobraz miasta, tak żeby państwo praktycznie nie widzieli tych rozwiązań, bo one są schowane pod ziemią, pod wodą i wkomponowane w całą strukturę, żeby miasto wyglądało przyjaźnie, atrakcyjnie. No i tak samo, żeby w nim się żyło w obliczu tych zmian klimatycznych w sposób taki zdrowy – tłumaczy prof. Maciej Zalewski z Uniwersytetu Łódzkiego.
Na wszystkie zadania w ramach programu LIFE przewidziano ok. 24 mln zł. Pieniądze w 80% pochodzą ze środków unijnych, a także z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pierwsze prace mają rozpocząć się na początku przyszłego roku, a cały projekt ma zakończyć się pod koniec 2020 roku.