Radom ma kolejny szpital. Na Wacynie powstało Radomskie Centrum Onkologii, dzięki któremu pacjenci będą mogli liczyć na diagnostykę i leczenie onkologiczne, radioterapię, chemioterapię czy np. leczenie guzów mózgu.
Uroczystym przecięciem wstęgi Radomskie Centrum Onkologii zostało uroczyście otwarte. To jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek w Polsce. Zdaniem twórców i lekarzy Radomskie Centrum Onkologii wypełnia białą plamę, jaką w kwestii świadczenia usług związanych z nowotworami był Radom i region radomski.
– Jest to plama, która powinna być wypełniona i cudownie, że to się tak udało zrealizować – mówi prof. Mirosław Ząbek, neurochirurg. – Zresztą tę pustkę w radioterapii podkreślali konsultanci wojewódzcy we wszystkich swoich raportach. Mówili, że takie centrum jest tutaj potrzebne – dodaje prof. Ząbek.
Do tej pory pacjenci z Radomia i regionu na leczenie onkologiczne musieli jeździć m.in. do Kielc czy do Warszawy. Teraz leczenie ma odbywać się w Radomiu, w szpitalu z oddziałami onkologii, radioterapii z możliwością świadczenia usług chemioterapii oraz chirurgii onkologicznej.
– To bardzo ważny projekt dla Radomia. Rzeczywiście skraca czas dla pacjentów, poprawia możliwości diagnostyczne w tych szczególnych przypadkach, jakimi są choroby onkologiczne – twierdzi prezydenta Radomia Radosław Witkowski.
Radomskie Centrum Onkologii wyposażone jest w oddział intensywnej opieki medycznej, dwie sale operacyjne czy pracownię endoskopii przewodu pokarmowego. Pacjenci mogą także liczyć na badania diagnostyczne PET, badania tomografem komputerowym, rezonansem magnetycznym, mammografem czy aparatem do biopsji piersi. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi szanse pacjentów na wyzdrowienie mają być znacznie większe.
– Dzisiejsza medycyna co raz lepiej radzi sobie z nowotworami złośliwymi. Dzisiaj rak to nie wyrok. Walka o zdrowie pacjenta trwa czasem latami – mówi Marek Jutkiewicz, pomysłodawca i główny inwestor szpitala.
Od pierwszego grudnia ubiegłego roku placówka przyjmuje pacjentów w ramach umowy z NFZ na udzielanie świadczeń w zakresie leczenia szpitalnego chemioterapii.
– Wszyscy wiedzą, że ten szpital jest potrzebny. Radomianie potrzebują szpitala onkologicznego i to zostało zauważone. Dlatego podczas całej naszej pracy czujemy i jesteśmy wspierani przez mieszkańców, przez urzędy, przez wszystkich nam życzliwych – twierdzi Dorota Ząbek, dyrektor zarządzająca Radomskiego Centrum Onkologii.
12 maja Radomskie Centrum Onkologii przystąpiło do konkursu z zakresu teleradioterapii i brachyterapii ogłoszonego przez Mazowiecki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia. Decyzja o tym, czy placówka dostanie kontrakt z NFZ w tych dziedzinach zapadnie w czwartek. Są na to duże szanse. RCO jest bowiem jedynym oferentem w postępowaniu konkursowym.