85% zrealizowanych wniosków w kraju, a w Radomiu ponad 93% – tak w statystykach wygląda realizacja programu „Rodzina 500+”. Za nami ponad trzy miesiące działania rządowego programu, w czasie których radomski MOPS wypłacił w sumie prawie 28 mln zł.
Pierwszego dnia Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomiu przeżywał prawdziwe oblężenie. Tzw. pierwsza fala oznaczała tłum ludzi, chcących jak najszybciej złożyć wniosek by jeszcze w kwietniu otrzymać 500 zł. Przez kolejne trzy miesiące składane wnioski realizowane były na bieżąco.
– Obawialiśmy się, że pod koniec trzeciego miesiąca przyjmowania wniosków będzie fala spóźnialskich, ale poziom medialnych informacji w tym zakresie był na tyle duży i powtarzalny, że jednak nie było tej drugie fali – nie kryje zadowolenia Marcin Gierczak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu.
W sumie w Radomiu urzędnicy przyjęli prawie 15, tys. wniosków. Wydanych zostało ponad 14 tys. decyzji na łączną kwotę prawie 28 milionów złotych. Przyjmowanie wniosków trwa nadal, choć Ci, którzy ubiegają się o pieniądze dopiero teraz, czyli po 1 lipca, nie mogą liczyć na wyrównanie za kwiecień, maj i czerwiec.
– Wnioski przyjmujemy na bieżąco. Dziennie wpływa kilka wniosków. Przyznajemy świadczenie od miesiąca, w którym wpłynął wniosek do końca okresu zasiłkowego – informuje Marcin Gierczak.
Okres zasiłkowy kończy się 30 września przyszłego roku. Do tego czasu roku rząd przewiduje wypłaty świadczeń w ramach pierwszego cyklu. Kolejny okres obowiązywania programu rozpocznie się 1 października 2017 i to dla urzędników może być czas dużo bardziej gorący, niż ten w kwietniu tego roku.
– Nie jest tajemnicą, że w tym roku realizwujemy wypłaty wykorzystując pracowników, którzy na co dzień zajmują się innymi sprawami – mówi dyrektor Gierczak. – To była ciężka prace urzędników, natomiast w terminie jesiennym takiej możliwości nie będzie, ponieważ wówczas urzędnicy będą mieli kumulację swoich normalnych zadań – twierdzi Marcin Gierczak.
Sprawę rozwiązać mogę dodatkowi pracownicy MOPS-u, o czym – jak informuje dyrektor Gierczak – Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej już wie.
Przypomnijmy, że wnioski dotyczące świadczenia w ramach programu „Rodzina 500+” można składać osobiście w MOPS-ie internetowo, np. za pomocą stron banków czy platform takich jak ePUAP, czyli elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej.