Wiemy już gdzie zgasną światła podczas nocy Perseidów. Władze miasta zdecydowały się ułatwić mieszkańcom obserwację wyjątkowego zjawiska i zapraszają do radomskiej Astrobazy.
Noce z czwartku na piątek i z piątku na sobotę to szczególny czas dla amatorów astronomii. Na niebie będą widoczne Perseidy potocznie zwane spadającymi gwiazdami. W tym roku naukowcy zapowiadają spektakularny pokaz, bo możemy być świadkami nawet 200 przelotów Perseidów na godzinę. To dwukrotnie więcej niż w poprzednich latach.
– Perseidy jest to po prostu pozostałość po komecie Swifta–Tuttle’a, która przeleciała w 1992 roku niedaleko Ziemi i nadal te pozostałości przecinają orbitę. Nasza planeta co roku właśnie w tym okresie między połową lipca, a końcem sierpnia wpada w tą pozostałość komety Swifta–Tuttle’a i dlatego widzimy co roku deszcz meteorytów. – informuje Roman Bukalski, opiekun Astrobazy.
Perseidy będą dobrze widoczne. Oglądanie może być jednak dużo ciekawsze w miejscach nieoświetlonych. Dlatego na portalach społecznościowych rozgorzała dyskusja o ewentualnym zgaszeniu ulicznego oświetlenia i przez to umożliwieniu mieszkańcom lepszej obserwacji na terenie Radomia.
– Warszawa gasi iluminację między innymi na większości mostów tak, żeby Warszawiacy mogli obejrzeć to zjawisko, więc spontanicznie apel za pomocą Facebooka do prezydenta miasta Radosława Witkowskiego i do szefa kancelarii Mateusza Tyczyńskiego. – mówi Marcin Dąbrowski przewodniczący SLD w Radomiu.
W środę Urząd Miejski podjął decyzję o czasowym zgaszeniu świateł.
– To wyjątkowe wydarzenie, więc miasto też trochę wyjątkowo się do tego przygotowało. Wyłączymy światło na bazie MPK, dzięki temu będzie doskonale widać niebo z okolic Astrobazy. – odpowiada Mateusz Tyczyński, dyrektor Kancelarii Prezydenta Radomia.
Baza MPK jest rozległa i dobrze oświetlona. Po wyłączeniu świateł różnica w widoczności nieba ma być wyraźna. Perseidy będzie doskonale widać gołym okiem, a Astrobaza to jedno z lepszych miejsc w Radomiu do obserwacji tych obiektów.
– Przygotowaliśmy dla mieszkańców Radomia obserwacje nocne między 22 wieczorem, a 2 po północy. Co pół godziny przyjmiemy 30 osób zgodnie z informacjami zamieszczonymi na naszej stronie astrobaza.radom.pl. Będziemy mogli udostępnić Astrobazę w celu obserwacji tego właśnie zjawiska, którego kulminacja przypada na sierpień – dodaje Marek Lipiec, dyrektor szkoły podstawowej nr 17, przy której znajduje się Astrobaza.
Według prognoz pogoda ma być dobra. Osoby, które zarezerwowały wizytę będą mogły oglądać Perseidy z tarasu Astrobazy. Będzie też szansa na skorzystanie z teleskopów placówki.