Ma wzmacniać wiarę w siebie, a także pobudzać do osobistego rozwoju. Promuje talenty i umiejętności osób niepełnosprawnych. Festiwal Twórczości Artystycznej, bo o nim mowa, trzeci raz odbył się w Radomiu. Uczestnicy po raz kolejny udowodnili, że niepełnosprawność nie musi być przeszkodą w realizowaniu swoich pasji.
To występ laureatów ubiegłorocznej edycji Festiwalu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. Zespół No Limits ze Środowiskowego Domu Samopomocy działającego przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „RAZEM” pokazuje, że ograniczenia nie istnieją.
– Świat się zmienia, bardzo się otworzył na osoby niepełnosprawne. Jeszcze kilka lat temu nam się wydawało, że w ogóle nie ma takich osób, dlatego że są one gdzieś bardzo schowane w zaciszu domowym, jakichś zamkniętych klubów swojego środowiska. A w tej chwili je zauważamy, dlatego że te osoby wychodzą. Dlatego, że są takie inicjatywy jak np. ten festiwal – podkreśla Beata Drozdowska, juror i dyrektor RKŚTiG „Łaźnia”.
Udział w festiwalu dla osób niepełnosprawnych jest przede wszystkim formą terapii.
– Jest to sposób dla naszych uczniów do wyrażenia siebie, do wyrażenia swoich emocji i myśli, które czasami jest im trudno wyrazić słowami, ponieważ wiele naszych dzieci po prostu nie mówi, nie komunikuje się werbalnie, ale tworząc takie prace, co prawda z pomocą nauczycieli, ale angażują się, uczą się pracować przez swoje zmysły – mówi Emilia Frankowska, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Radomiu.
Poza występami na scenie podopieczni placówek opiekuńczo-wychowawczych przygotowali również prace ręczne.
– Są one wykonane przede wszystkim z materiałów naturalnych tak, żeby dzieci podczas tworzenia tych prac mogły poprzez zmysły poznać zapach, smak i dotyk. Są to prace wykonane w sposób kierowany. Wychowawca kierował rękę wychowanka – zaznacza Justyna Szatan, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Radomiu.
Jurorzy mieli trudne zadanie, aby wyłonić najlepsze prace i najlepsze występy. Przy podejmowaniu decyzji kierowali się przede wszystkim pomysłowością uczestników.
– To nie perfekcja wykonania, to nie jakiś wyjątkowy talent, a zaangażowanie, pewien pomysł, bo chciałam Państwu powiedzieć, że te osoby są niezwykle kreatywne, zaskakująco kreatywne i właśnie na te elementy ja na pewno będę zwracała uwagę – mówi Beata Drozdowska, juror i dyrektor RKŚTiG „Łaźnia”.
Zdobywcą pierwszego miejsca okazało się Stowarzyszenie „Budujemy przystań”. Jednak to nie wynik, a samo uczestnictwo było największą nagrodą dla wszystkich uczestników. Podczas III edycji Festiwalu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych wzięło udział 18 organizacji pozarządowych i zaprezentowało się prawie 200 osób.