W jaki sposób wykorzystać nowe technologie, aby służyły edukacji? M.in. na takie pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy XII edycji konferencji poświęconej najnowszym technologiom w edukacji.
To fragment inauguracyjnego wykładu, otwierającego trzydniową konferencję dotyczącą nowych rozwiązań w edukacji. Dwunasty raz organizatorem wydarzenia jest Zespół Szkół Technicznych w Radomiu. W tym roku na uczestników konferencji czekało wiele nowości.
– To, co się pojawiło na rynkach światowych, to co możemy wykorzystać w edukacji z nowoczesnych technologii, począwszy od nauczania wczesnoszkolnego, przez bardzo modne i bardzo potrzebne programowanie, czyli ta nowa kompetencja XXI wieku, po nowości dla szkolnych administratorów sieci komputerowych. To wszystko u nas – mówi Artur Rudnicki, z-ca dyrektora Zespołu Szkół Technicznych w Radomiu.
78 prelegentów i wystawców z całej Polski zaprezentowało najnowsze osiągnięcia IT wykorzystywane w procesie edukacyjnym, bo według uczestników konferencji bez nowych technologii edukacja nie istnieje.
– Jak teraz czy wcześniej nauczyciel brał śmiało kredę w rękę i pisał, co potrzebował zapisać na tablicy. Tak teraz musi używać tych narzędzi czy to komputery czy to tablice interaktywne czy piloty do odpowiedzi czy laboratoria cyfrowe, bo po prostu świat idzie do przodu i uczniowie też muszą się z tym światem stykać, właśnie takim, jaki później będą mieli w życiu – twierdzi Barbara Stasiak z firmy Agraf.
Jednak jak podkreślają organizatorzy nowe technologie mają przede wszystkim ułatwiać pracę pedagogom, a nie ich zastępować.
– Jest to dobra forma, dobry sposób na to, żeby dzięki tym technologiom zainteresować ucznia swoim tematem. Nie odwrotnie, żeby technologia przysłoniła np. historii nauczanej czy innego przedmiotu, a odwrotnie, czyli dzięki nowej technologii nauczamy historii czy innych przedmiotów – podkreśla Artur Rudnicki, z-ca dyrektora Zespołu Szkół Technicznych w Radomiu.
W konferencji „Nowoczesne technologie Informacyjne w Służbie Cyfrowej Szkoły i Administracji Publicznej” wzięło udział ponad 350 osób.