Wiemy, jak będzie wyglądała nowa sieć radomskich szkół. Część z placówek zostanie zlikwidowana, część wygaśnie razem z ostatnim rocznikiem. Powstaną nowe jednostki, które mają tworzyć np. zespoły szkolno-przedszkolne. W Radomiu będzie też nowe liceum.
Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne powstanie przy ul. 25 czerwca i już od września tego roku zostanie przekształcone z istniejącego tu Publicznego Gimnazjum nr 13. Z kolei IX Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego, Publiczne Gimnazjum nr 1 i cały Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 z Oddziałami Sportowymi mają zostać wygaszone do 31 sierpnia 2019. Budynek zostanie zaadaptowany na potrzeby Zespołu Szkół Technicznych. Zlikwidowane ma zostać także Liceum Ogólnokształcące wchodzące w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4. Liceum ma być zlikwidowane z dniem 31 sierpnia 2018 r., a gimnazjum i całe ZSO rok później. 6 sal na parterze budynku od września tego roku ma być zaadaptowane na przedszkole. W tym miejscu ma powstać także Publiczna Szkoła Podstawowa nr 11. Część tej placówki ma funkcjonować także w budynku przy ul. Gagarina 19. Podstawówka powstanie tu z przekształcenia Publicznego Gimnazjum nr 2. Od tego roku zlikwidowane zostanie także Publiczne Gimnazjum nr 8. Szkoła zostanie włączona w struktury Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3.
– Dokonując tych propozycji zmian bierzemy pod uwagę przede wszystkim dobro ucznia, czyli tworzymy nie tylko strukturę sieci, ale będą również nowe rejony szkolne, które będą uwzględniały obciążenie, czy higienę pracy tak, aby w szkole nie obowiązywała dwuzmianowość – tłumaczy wiceprezydent Radomia Karol Semik.
Przy ul. Piastowskiej 17 powstanie przeniesiony z ul. Armii Ludowej Zespół Szkół Specjalnych nr 1. To budynek, który – co potwierdza wiceprezydent Radomia – jest odpowiedni dla osób niepełnosprawnych. Dzięki adaptacji na potrzeby szkoły specjalnej możliwy ma być większy nabór zainteresowanych uczęszczaniem do tej placówki.
Zmian dotyczących szkół jest dużo więcej. Będą one dotyczyć uczniów, którzy zmienią miejsce nauki, ale także nauczycieli, którzy- przynajmniej częściowo – stracą pracę.
– Jeśli nauczyciel z gimnazjum będzie chciał być zatrudniony w szkole podstawowej to po pierwsze jest to decyzja dyrektora szkoły podstawowej, a po drugie nowa reforma wprowadza ośmioletni cykl nauczania. Czyli liczba godzin poszczególnych przedmiotów będzie mniejsza niż w dotychczasowym systemie. Może się więc okazać, że konieczne będzie łączenie etatów. Czyli być może nauczyciel będzie zmuszony łączyć etat w szkole podstawowej i w szkole ponadpodstawowej – mówi Karol Semik. – Ja przewiduję, że będzie trudna sytuacja jeżeli chodzi o nauczycieli przyrody w dotychczasowych szkołach podstawowych i nauczycieli matematyki, fizyki i chemii w szkołach gimnazjalnych, bo nauczyciele tych przedmiotów będą mieli mniejszą liczbę godzin – dodaje wiceprezydent Radomia.
Wiceprezydent podkreśla, że wypracowane zmiany to efekt porozumienia wielu środowisk.
– Nigdy nie będzie tak, że wszyscy będą zadowoleni z tych decyzji. Natomiast te decyzje trzeba podjąć. My mamy czas do 17 lutego. Chcemy ten projekt przygotować na posiedzenie sesji rady miejskiej 30 stycznia. Potem będzie 21 dni dla kuratora na wyrażenie opinii w zakresie zgodności z prawem takiego projektu. Jeśli opinia będzie pozytywna, to do 31 marca Rada Miejska w Radomiu musi podjąć uchwałę o ustaleniu nowej sieci szkół – wyjaśnia Karol Semik.
Kolejne spotkanie zespołu, w którego skład wchodzą przedstawiciele środowiska nauczycielskiego, radni oraz urzędnicy zaplanowano na 17 stycznia. Zmiany dotyczące sieci szkół mogą być jednak kosmetyczne.
– To jest decyzja zbliżona do ostatecznej. Ja ciągle zakładam, że jeśli się pojawi jakiś umotywowany sygnał do dyskusji, to trzeba go omówić. Ale są określone terminy w ustawie i my w tych terminach musimy zrealizować zadanie – mówi wiceprezydent Semik.
Zapis wszystkich propozycji dotyczących sieci szkół w Radomiu dostępne są na naszej stronie internetowej www.zebrra.tv.