Składanie komputerów, nauka programowania, warsztaty z grafiki komputerowej – tego gimnazjaliści nie nauczą się na lekcjach informatyki w swoich szkołach, ale mogą nauczyć się na dodatkowych zajęciach z tego przedmiotu, które organizuje Zespół Szkół Technicznych w Radomiu.
Mimo, że zajęcia odbywają się w soboty to gimnazjaliści chętnie przychodzą tego dnia do szkoły.
– Bo lubię komputery i chciałem się czegoś nauczyć – mówi jeden z gimnazjalistów.
To już piąta edycja dodatkowych zajęć z informatyki, które rokrocznie organizuje Zespół Szkół Technicznych w Radomiu.
– Chcieliśmy młodzieży otworzyć oczy na dużą informatykę, dlatego że w gimnazjum czy w szkole podstawowej niestety nie uczy się, nie zagląda się do komputera do środka, nie ma tyle sprzętu, co u nas. W gimnazjum uczymy wykorzystania komputera, wykorzystania oprogramowania, a my tutaj chcemy zmienić troszeczkę podejście młodzieży tak, żeby zobaczyli, z czym się wiąże ta duża i mocna informatyka – mówi
Artur Rudnicki, wicedyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Radomiu.
Placówka oferuje gimnazjalistom szereg różnorodnych zajęć. Od rozkręcania i składania komputerów, przez naukę programowania, aż po warsztaty z grafiki komputerowej.
– Uczniowie poznają opcje programu graficznego – Adobe Photoshop. Posługują się tabletami. Nasi uczniowie w naszej szkole na co dzień posługują się tymi tabletami, oczywiście na zajęciach komputerowych, i pokazujemy zastosowania opcji maski, maskowania obrazu, posługiwania się różnymi pędzelkami, także część osób, które są tutaj na zajęciach, są już drugi raz, bo to są nasze drugie zajęcia, powiem, że bardzo sprawnie sobie radzą tymi narzędziami – zaznacza Mariusz Utkowski, nauczyciel informatyki w ZST w Radomiu.
Uczniowie doskonale radzą sobie także ze składaniem komputerów oraz programowaniem. Szkoła od kilku lat uczestniczy w ogólnoświatowej inicjatywie Hour of Code i jako jej aktywny uczestnik placówka otrzymała w styczniu tego roku 10 zestawów do nauki programowania. Microbit to małe urządzenie, ale z szeroką gamą możliwości.
– Urządzenie samo w sobie zawiera wiele różnych elementów, bo po pierwsze ma zestaw diod, które możemy programować, wyświetlać w określonych sekwencjach. W tej chwili może ich niewiele widać, ale jeżeli je zaświecimy to będziemy mieli efekt wizualny. Mają przyciski programowane, które mogą sterować po prostu działaniem, np. tych diod, ewentualnie jakiegoś tam programu – opisuje urządzenie Marek Skrok, nauczyciel informatyki w ZST w Radomiu.
Cykl dodatkowych zajęć z informatyki rozpoczął się w pierwszą sobotę marca.
– Na trzy rodzaje z czterech zajęć nie ma już miejsc. Natomiast uczestnicy są płynni, różnie to wychodzi. Czasami młodzież już nie może przychodzić, bo ma inne zajęcia. Dlatego nie zamykamy drzwi, jeżeli ktoś ma ochotę rozpocząć swoją przygodę z tą dużą informatyką to także w każdą sobotę harmonogram jest publikowany na stronie internetowej szkoły. Można przyjść, zapisać się na zajęcia i uczestniczyć – dodaje
Artur Rudnicki, wicedyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Radomiu.
Tegoroczna edycja zajęć w Zespole Szkół Technicznych w Radomiu potrwa do pierwszej soboty czerwca.