Za niecałe dwa miesiące maturzyści przystąpią do egzaminu dojrzałości. Po maturze staną przed trudnym wyborem – wyborem swojej ścieżki kariery. Aby pomóc maturzystom w wyborze przyszłej szkoły lub uczelni Szkolny Ośrodek Kariery działający w Zespole Szkół Technicznych w Radomiu zorganizował XIV Ogólnopolskie Targi Szkół Wyższych.
Trzydziestu wystawców z siedmiu miast z całej Polski przyjęło zaproszenie na tegoroczną edycję Ogólnopolskich Targów Szkół Wyższych w Radomiu. Są to uczelnie m.in. z Lublina, Łodzi, Warszawy, Gdyni i oczywiście z Radomia.
– Są to uczelnie, które prezentują kierunki humanistyczne, kierunki techniczne. Jest bardzo dużo uczelni wojskowych. W tym roku jest to dosłownie wysyp. Bardzo się cieszymy, że młodzież korzysta nie tylko z oferty edukacyjnej uczelni. Na antresoli też są doradcy zawodowi z Wojewódzkiego Urzędu Pracy, z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży oraz innych ścieżek edukacyjnych, które się pojawiają tuż po szkole średniej – informuje Tomasz Magnowski, nauczyciel w Zespole Szkół Technicznych w Radomiu.
Podczas wtorkowych targów niezdecydowani mogli liczyć również na fachową pomoc doradców zawodowych.
-Na naszych stanowiskach można sprawdzić swoje kompetencje, predyspozycje, swoje zainteresowania zawodowe, cechy osobowościowe. To wszystko jest bardzo potrzebne młodemu człowiekowi, bo przyjdzie taki moment, kiedy będzie się musiał zetknąć z przyszłym pracodawcą. Przedstawić swój wizerunek, podać swoje atuty, powiedzieć coś ciekawego o sobie, a nasze testy – mamy ich około kilkunastu – dają taką zwięzłą, syntetyczną informację – mówi Anna Wierzchowska-Szymanek, psycholog, doradca zawodowy.
Radomskie uczelnie zachęcały maturzystów i potencjalnych studentów do wstąpienia w mury swoich uczelni.
– Kształcimy na dziesięciu kierunkach studiów I stopnia oraz trzech kierunkach studiów II stopnia. Kształcimy na tak unikalnych w regionie kierunkach kształcenia jak kryminologia, psychologia, finanse i rachunkowość, bezpieczeństwo wewnętrzne. Bogata jest również oferta studiów podyplomowych – w sumie 45 kierunków. Uczelnia bardzo ściśle współpracuje z otoczeniem zewnętrznym. Programy kształcenia dostosowane są wymogów i potrzeb lokalnego rynku pracy – wymienia Elżbieta Kielska, rektor Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu.
– Mamy ogromny wybór kierunków i wydziałów, więc dajemy duże możliwości. Jesteśmy fajną uczelnią, rozrastającą się, otwierającą nowe wydziały, nowe propozycje. Z chęcią przyjmujemy nowych studentów, naszych młodszych kolegów. Myślę, że każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie – podkreśla Justyna, studentka Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.
Jeżeli nie studia w Radomiu to może w innym mieście. Podczas targów znane polskie uczelnie zachęcały do studiowania u nich.
– Przyjemna atmosfera, dobra kadra naukowa, miłe panie z dziekanatu, co też jest ważne, oczywiście bogata oferta. Myślę, że każdy może znaleźć coś dla siebie, jeżeli – tak jak nasze hasło mówi „tu rodzą się pasje” – ktoś ma swoje pasje, które będzie chciał rozwijać jak najbardziej na KUL-u jest ku temu możliwość – zaznacza Radosław Wdowski, student Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
– Mamy cztery wydziały – wydział nawigacyjny, wydział mechaniczny, wydział elektryczny oraz wydział przedsiębiorczości i towaroznawstwa. Te trzy pierwsze wydziały, o których wspomniałam, są głównie związane z morzem, a wydział przedsiębiorczości i towaroznawstwa zajmuje się logistyką, rachunkowością, zarządzaniem jakością, właściwościami towarów – wymienia z kolei Nikola Labuda, studentka Akademii Morskiej w Gdyni.
Niektórzy maturzyści przyszli już z konkretnymi planami, inni dopiero się rozglądają.
– Jesteśmy tutaj dopiero od pięciu minut na razie, więc jeszcze nie wszystko zwiedziłyśmy, ale już na pewno znalazłyśmy pierwszą szkołę w Warszawie. Zobaczymy, co będzie dalej – mówi Jowita.
– Na razie jeszcze szukamy. Patrzymy, zaglądamy, co się nam może przydać. A już z jakimiś konkretnymi planami przyszłaś czy na razie się zorientować? Ja bym chciała coś związanego z ekonomią, bankowością. A zobaczymy co z tych moich planów – dodaje Magda.
A wszystkie maturalne plany potencjalnych studentów zweryfikuje egzamin dojrzałości. Organizatorem XIV Ogólnopolskich Targów Szkół był Szkolny Ośrodek Kariery w Zespole Szkół Technicznych w Radomiu.