W ciągu roku Mazowiecki Szpital Specjalistyczny ma zmniejszyć koszty utrzymania lecznicy o ok. 5 mln zł rocznie. A to wszystko przez restrukturyzację, która dotknie część oddziałów szpitala na Józefowie. Przypomnijmy, że władze placówki zamierzają zlikwidować prawie 250 łóżek, a także zwolnić część personelu. Jak tłumaczą władze placówki wynika to nie tylko z trudnej sytuacji finansowej lecznicy, ale również z powodu tego, że część łóżek stoi pusta.
Obecnie w szpitalu na Józefowie znajdują się 853 łóżka. Po zmianach liczba łóżek zmniejszy się do 605. Największe cięcia dotkną oddział ginekologii i położnictwa. Tam zostanie zlikwidowanych 50 łóżek. Zarząd lecznicy restrukturyzację szpitala tłumaczy próbą oszczędności.
– My dostajemy pieniądze nie za ilość łóżek, tylko dostajemy pieniądze za procedury, które są wykonywane. Czyli tych procedur, mimo że łóżka stoją na niektórych oddziałach puste, po prostu wykonujemy więcej. Racjonalizacja m.in. ma polegać na tym, żeby te łóżka, które stoją wolne, które są niewykorzystane, żeby te łóżka zlikwidować – mówi Krzysztof Zając, wiceprezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego.
Zmniejszy się nie tylko liczba łóżek, ale również i personel. Pracę w szpitalu na Józefowie straci 73 pielęgniarki i położne oraz 11 lekarzy.
– Ilość łóżek determinuje zatrudnienie. I bez względu na to może być np. taka sytuacja, że na oddziale leżą dwie osoby, a mamy 42 łóżka oddziałowe, bo są takie oddziały po 42 łóżka i skład osobowy, czyli pielęgniarki + lekarze muszą być przewidziani na te 42 łóżka – dodaje Krzysztof Zając, wiceprezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego.
Wbrew temu co mówią politycy Prawa i Sprawiedliwości, władze placówki zapewniają, że oddziały laryngologii i reumatologii nie zostaną zlikwidowane, a jedynie zmniejszy się liczba łóżek na obu oddziałach.
– Reumatologia będzie wykonywać swoje obowiązki, niemniej na mniejszej ilości łóżek. Dlatego, że ilość procedur typowo reumatologicznych jest taka, że 10 łóżek do diagnostyki, ewentualnie do położenia człowieka w ciężkim stanie w chorobie reumatologicznej, jest zupełnie wystarczająca – informuje Tomasz Skura, prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego.
Zarząd szpitala na Józefowie szacuje, że dzięki restrukturyzacji lecznicy zmniejszy się koszt jej utrzymania o ok. 5 mln zł rocznie.