Dziś Środa Popielcowa. To jeden z najważniejszych dla katolików dni liturgicznych w roku. Środa Popielcowa rozpoczyna 40 dniowy post.
– To jest pierwszy dzień Wielkiego Postu, który ma uroczystą formę. Rozpoczynamy bardzo istotny czas w kościele katolicki. Środa Popielcowa to zwłaszcza w liturgii ma bardzo uroczysty charakter. Ta tradycja towarzyszy nam od VIII wieku. Formalnie została wprowadzona w IX wieku przez papieża Urbana II – tłumaczy ks. Piotr Zamaria, wikariusz Parafii św. Wacława w Radomiu.
Charakterystycznym momentem liturgii tego dnia jest tradycyjny obrzęd posypywania przez kapłanów głów wiernych popiołem.
– To jest taki zewnętrzny znak rozpoczęcia postu. To nie przypadek. Tego dnia w liturgii w ewangelii mowa jest o modlitwie, poście i jałmużnie. To trzy fundamenty i filary Wielkiego Postu. Przyjęcie popiołu na głowę jest znakiem gotowości do pracy nad sobą, do nawrócenia, do podjęcia tego, co niesie ze sobą Wielki Post.To ma być czas bardzo wytężonej pracy nad sobą. I ten zewnętrzny gest, znak pochylenia głowy i posypania jej popiołem ma to symbolizować. To widzialny moment deklaracji gotowości przeżycia Wielkiego postu – zaznacza ks. Zamaria.
Dla katolików Środa Popielcowa związana jest z przestrzeganiem tego dnia ścisłego postu. Wierni powstrzymują się m.in. od jedzenia pokarmów mięsnych.