Są aktywizowani m.in. poprzez odwiedzanie przedsiębiorstw i próbę zainteresowania ich różnymi formami działania. Mowa o podopiecznych stowarzyszenia Nowe Perspektywy, którzy odwiedzili naszą redakcję, by przyjrzeć się pracy dziennikarzy, montażystów czy operatorów kamer.
Jak twierdzą władze stowarzyszenia aktywizacja niepełnosprawnych może przebiegać w różny sposób, niezależnie od problemów zdrowotnych.
– Osoby niepełnosprawne, w tym przypadku ruchowo, niekoniecznie muszą wykonywać pracę biurową, bo tak się ich utożsamia, że to jest praca biurowa, Bardzo fajnie spełniają się w całkowicie innych rolach m.in., dziennikarskich, montażystów, czy grafików komputerowych – powiedziała Monika Dudek, prezes stowarzyszenia Nowe Perspektywy.
Stąd próba zainteresowania ich codzienną pracą telewizji. Próba, która według samych zainteresowanych może okazać się także realizacją marzeń.
– Jest super. Ja to bym chciał się takim czymś zająć, właśnie, bo mnie takie coś interesuje. I ja w ogóle lubię kamerę – oświadczył Mateusz Kiraga.
– Kiedyś marzyłam o pracy w telewizji, także myślę, że jest ciekawie – dodała Anna Kierowska.
Opowiedzieliśmy więc odwiedzającym nas o kulisach pracy naszej redakcji, historii telewizji i codziennych działaniach zespołu redakcyjnego, który tworzy dla Państwa informacje i programy telewizyjne oraz prowadzi prężnie działającą stronę internetową. Telewizja ZEBRRA.tv była jedną z trzech instytucji odwiedzonych ostatnio przez podopiecznych fundacji nowe perspektywy.
– Oni nie oczekują, że im coś damy. Oni oczekują, że my ich zaktywizujemy, pokażemy, że mają coś świetnego w sobie, i co potrafią robić – zakończyła Monika Dudek, prezes stowarzyszenia Nowe Perspektywy.
Takli sposób aktywizacji osób niepełnosprawnych to jeden z elementów ogólnopolskiego programu „Chcemy pracować”. Uruchamiając innowację „Mobilne Centrum Pomocy”, czyli właśnie m.in. odwiedzając firmy i poznając dane branże od środka, stowarzyszenie Nowe Perspektywy chce zachęcać osoby z dysfunkcjami do działania i rozwijania samych siebie.