W poniedziałek, podczas sesji Rady Miejskiej w Radomiu, radni przegłosowali projekt uchwały ws. wprowadzenia w mieście Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem. Ma to być pomoc zarówno dla samych niepełnosprawnych, jak i osób, które się nimi opiekują.
– Radom, jeżeli chodzi o kwestie polityki społecznej jest tym miastem, które przoduje i chce faktycznie wychodzić do mieszkańców z problemami, ze swoją wizją, ze swoimi rozwiązaniami. Oczywiście ta uchwała jest uchwała o przyjęciu karty, ale z drugiej strony na następną sesję trzeba wprowadzić regulamin i konkretny pakiet ulg, jakie mają być na tej karcie. My już nad tym bardzo mocno pracujemy – powiedział Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia.
Zdaniem stowarzyszeń skupiających rodziny, które opiekują niepełnosprawnymi, nowa karta będzie dużym wsparciem.
– Chciałem podziękować wszystkim radnym za głosowanie za tą kartą. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że oprócz tego, że ta karta została przegłosowana to została ona przegłosowana jednogłośnie. Znaczy to dla nas bardzo wiele. Uważamy, że taka karta będzie świetnym narzędziem wspierania takich rodzin, jak nasze z dzieckiem niepełnosprawnym przez samorząd – stwierdził Michał Krajewski, Radomskie Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych MEGAMOCNI.
Według rodziców, na karcie powinny znaleźć się takie ulgi, które pozwolą na aktywizację niepełnosprawnych dzieci.
– Przede wszystkim liczymy na ulgi w przejazdach komunikacją miejską. Tu rodzice wskazują to jako na bardzo ważne. Liczymy na ulgi w dostępie do kultury, teatru, muzeum, obiektów sportu i rekreacji, czyli do basenów, gdzie jest to bardzo ważne dla dzieci niepełnosprawnych. Szczególnie basen jest nie do przecenienia jeśli chodzi o rehabilitację ruchową – uzupełnił Michał Krajewski.
Radom jest drugim miastem w Polsce, w którym wprowadzono Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem. Pierwszym był Kraków.