Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Radomiu radni zajmą się projektem uchwały ws. wprowadzenia w mieście Karty Rodziny z Osobą Niepełnosprawną”.
– Chcieliśmy stworzyć taki odpowiedni produkt. Coś, co ułatwi życie rodzinom z osobom niepełnosprawną, która wymaga stałej opieki. I cieszę się, że nam, jako pierwszemu miastu w Polsce udało się coś takiego przeprowadzić. Wynik konsultacji był jednoznaczny, chcieliśmy zrobić coś dobrego, chcieliśmy zrobić coś wspólnie i to tylko przykład na to, że możemy wspólnie zmieniać Radom – powiedział Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
Początkowo karta miała przysługiwać osobom do 25 roku życia. Jednak po konsultacjach z organizacjami, które zajmują się opieką i pomocą niepełnosprawnym został przygotowany nowy projekt uchwały, w którym nie ma górnej granicy wieku.
– Zaproponowaliśmy kartę z dzieckiem niepełnosprawnym na wzór Karkowa. Ale wsłuchaliśmy się w to, co mówią przedstawiciele organizacji pozarządowych, rodzice osób niepełnosprawnych, które mówią tak, ale moje dziecko ma 30 lat, a wymaga stałej opieki, a już w żaden sposób w tej opiece nie jesteśmy odciążeni – dodał Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia.
Z wprowadzenia „Karty Rodziny z Osobą Niepełnosprawną” są zadowoleni rodzice, którzy każdego dnia opiekują się dziećmi borykającymi się różnymi dolegliwościami.
– Dla nas karta „N” była takim punktem honoru dlatego, że Radom w przestrzeni osób niepełnosprawnych nie plasował się najlepiej. Teraz mamy namiastkę tego, co może się zmienić. Dla nas chyba najważniejszą rzeczą jest także to, że ta karta rozszerzyła się od dziecka do osoby dorosłej – stwierdziła Aneta Stańczyk, Inicjatywa Ogólnopolska „Chcemy całego życia”.
– Jesteśmy bardzo szczęśliwi z tego powodu, że zbliża się czas wprowadzenia karty „N”. Trzymamy kciuki za radnych, że tak samo jak w maju zagłosują za wprowadzeniem tej karty. Uważamy, że ta karta będzie bardzo dobrym narzędziem wsparcia rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym, lub dorosła osobą niepełnosprawną przez samorząd – zakończył Michał Krajewski, Radomskie Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych MEGAMOCNI.
W ramach karty zostaną wprowadzone m.in. bezpłatne przejazdy komunikacją miejską, a przy wstępie na miejskie baseny, korty tenisowe i imprezy organizowane przez MOSiR będą obowiązywały 80-procentowe zniżki. Ulgi wprowadzą także placówki kultury. Na przykład bilet do teatru będzie tańszy o 30 procent, bilet na koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej – o 20 procent.