Uroczyste odśpiewanie hymnu, msza święta, przemarsz na radomski Rynek i złożenie kwiatów – tak wyglądy oficjalne obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w Radomiu.
– Dziś świętujemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, ale też my radomianie wiemy, że Radom odzyskał tę niepodległość dziesięć dni wcześniej, bo 2 listopada. Radom był pierwszym miastem w Królestwie Polskim, które odzyskało niepodległość. Radom jest ważnym miastem na tej mapie odzyskiwania niepodległości, bo to nie tylko 1918 rok, ale też 1976. Dziś jesteśmy jedną wielką wspólnotą, szukajmy tego co nas łączy. Dziś nie czas na eksponowania tego co nas dzieli. Świętujmy wspólnie pamiętając, że wolności nikt nie dał nam na zawsze – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
Obchody rozpoczęły się o godzinie 12:00. Na Placu Corazziego licznie zgromadzili się mieszkańcy Radomia, którzy przyodziani w narodowe barwy przy akompaniamencie Orkiestry Grandioso odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”.
– Dzisiaj trzeba czcić niepodległość, która została wywalczona. Trzeba być człowiekiem, który pokazuje innym, że dba o Polskę i o to, żeby Polska była Polską – tłumaczy Czesław Spasiński, mieszkaniec Radomia.
– Czuję taki obowiązek jako Polak, żeby przyjść tutaj i świętować razem z innymi mieszkańcami miasta – dodaje Albert Gawin.
– Jakiekolwiek rzeczy byłyby w Polsce to rzeczą niezmienną jest Święto Niepodległości. Powinniśmy zawsze radośnie to święto czcić i szanować. Trzeba też pamiętać o tym, że od tego momentu Polska stała się wolna. Pamiętamy o tym, dlatego dzisiaj tu przyszliśmy na to spotkanie – dodaje prof. Jerzy Żuchowski, mieszkaniec Radomia.
Przed Urzędem Miasta pojawili się również przedstawiciele władz samorządowych i rządowych.
– Ja już mam za sobą dwie wizyty: w Szydłowcu i w Orońsku. W Szydłowcu wmurowano kapsułę czasu, w Orońsku wraz z mieszkańcami wspólnie odśpiewaliśmy hymn i mogę powiedzieć, że cały kraj świętuje i to bardzo dobrze. W Radomiu również widać, że bardzo duży tłum – a to dopiero początek obchodów. Z tego wydarzenia będziemy mieć zdjęcie, które trafi do kapsuły czasu i tym samym potomni będą mogli zobaczyć jak radowaliśmy się z okazji 100-lecia niepodległości – mówi Leszek Ruszczyk, poseł na Sejm RP.
Po odśpiewaniu hymnu uczestnicy udali się do radomskiej Katedry, gdzie odprawiona została uroczysta msza święta, a następnie w uroczystym przemarszu udali się na radomski Rynek. Pod Pomnikiem Czynu Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się Apel Pamięci, którego zwieńczeniem była salwa honorowa.
Na koniec przedstawiciele m.in. władz samorządowych, rządowych, służb mundurowych i kombatantów złożyli kwiaty pod Pomnikiem Czynu Legionu.