W czwartek, 29 listopada, w ramach Radomskiego Tygodnia Komunikacji Interpersonalnej odbyła debata o komunikacji dla uczniów ze szkół ponadpodstawowych. Warsztaty odbyły się w XI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Radomiu.
– Dzisiaj czwarty dzień Radomskiego Tygodnia Komunikacji Interpersonalnej. Do szkoły zaprosiliśmy ze szkół ponadpodstawowych i dla nich przygotowaliśmy debatę na temat, jakiego języka używać w codziennej komunikacji, czy języka mówionego, czy jednak mamy używać języka, którym posługuje się młodzież. Będziemy mówić o różnych sposobach komunikacji – poinformowała Elżbieta Bocheńska, dyrektor XI LO z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Radomiu.
– Są zaproszeni eksperci, którzy podzielą się swoim doświadczeniem i będą reprezentowali strony za i przeciw. Po jednej stronie będzie młodzież, która będzie szukała argumentów, za komunikacją na skróty. Po drugiej stronie będzie grupa młodzieży, która odniesie się do drugiej strony, czyli komunikacji pełnym zdaniem. Chcemy dojść wspólnie do kompromisu – dodał Andrzej Kurek, psycholog XI LO z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Radomiu.
Uczniowie także zauważyli, że organizacja Radomskiego Tygodnia Komunikacji Interpersonalnej jest potrzebna w czasach, w których młodzież boryka się z problemami w kontaktach międzyludzkich.
– Myślę, że nam się to przyda. Będzie to ułatwienie komunikacji między nami. Nie będziemy tylko rozmawiać przez telefon i pisać SMS-y, tylko będziemy więcej rozmawiać. I tak jak u nas w szkole jest hasło „Mniej mów, więcej rozmawiaj”, my także musimy wysłuchać drugiej osoby, a nie tylko skupić się na sobie. Myślę, że nam się to przyda i pomoże zrozumieć oraz ułatwi kontakt – mówiła Iga.
– Myślę, że temat warsztatów jest bardzo istotny. Jest to współczesny problem, ponieważ komunikacja między ludźmi, poprzez media jest utrudniona, ponieważ ludzie ograniczają się, czują między sobą barierę, dlatego myślę, że warsztaty bardzo przydadzą się uczniom jak i nauczycielom, ponieważ ułatwi to kontakt i porozumiewanie się ze sobą – powiedziała Ola.
– Jest to bardzo dobra inicjatywa, ponieważ pokazuje w jaki sposób mamy się komunikować. Daje nam formy, które możemy wykorzystać, żeby zacząć więcej rozmawiać. W tych czasach rozmowa jest bardzo ważna, ponieważ teraz młodzież dużo używa telefonów, czy mediów społecznościowych, a mało ze sobą rozmawia – oznajmiła Agata.
W warsztatach dla uczniów wzięło udział kilkadziesiąt osób.