To już 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się w niedzielę, 13 stycznia. Orkiestra tradycyjnie zagra także w Radomiu. Warto zaznaczyć, że dzięki ubiegłorocznej zbiórce udało się m.in. wyposażyć oddział neonatologii w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.
– Warto podsumować, to co do tej pory udało nam się w ramach poprzednich finałów zrobić. Szczególnie miło wspominamy finał z ubiegłego roku, bo to była rekordowa zbiórka blisko 336 tys. zł. To tylko pokazało, że radomianie mają wielkie serce i potrafią otwierać swoje serca i portfele, żeby pomagać najmłodszym pacjentom – mówił Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
– W ubiegłym roku dostaliśmy bardzo ważny sprzęt. Dostaliśmy dwa urządzenia wielofunkcyjne typu „Panda”, są to urządzenia potrzebne do reanimacji i resuscytacji noworodków. Wzbogacony dodatkowo o kardiomonitory, które rejestrują prace serca noworodka i dają zapis EKG, także mierzą saturację, czyli nasycenie krwi tlenem – poinformowała Bogusława Jemioł – Wojakowska, kierownik Oddziału Neonatologii w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.
Jak podkreślił Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy stała się narodową tradycją.
– Ja sam jako student będą za granicą i rozmawiając ze swoimi znajomymi z innych krajów opowiadałem o tej akcji. Byli wręcz zdumieni,że tego konkretnego dnia, wszyscy Polacy zbierają pieniądze na szczytny cel, jakim jest zakup sprzętu medycznego dla szpitali i placówek w naszym kraju – opowiadał Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia.
Tegoroczny dochód ze zbiórki zostanie przeznaczony na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.
– Mimo że w tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra dla szpitali specjalistycznych, ale pamiętajmy, ze nasi pacjenci mieszkający w Radomiu, czy okolicach często są leczeni poza Radomiem. Współpracujemy z warszawskimi ośrodkami, ponieważ są to najlepsze ośrodki w kraju, a po drugie z Radomia jest najbliżej – powiedział lek. Zbigniew Dziwisz, kierownik oddziału pediatrycznego.
Podczas niedzielnego finału nie zabranie atrakcji towarzyszących zbiórce.
– Niedziela jest niehandlowa, ten czas można wykorzystać właśnie na Placu Corazziego, gdzie od 14:30 rozpocznie się koncert. Rozpoczynamy radomskim uderzeniem. Wystąpi zespół JMS, później zagra „Mistrz i Małgorzata” i inne radomskie kapele. O 19 gwiazdą wieczoru będzie Reni Jusis. Muzycznie będzie się działo. Włączają się także Radomskie Klasyki, Sprężyści, więc będzie dużo motoryzacji, szczególnie tej zabytkowej – wymieniał Bartosz Bednarczyk, Hufiec ZHP.
Miłośnicy sportu także znajdą coś dla siebie, a to za sprawą biegu „Policz się z cukrzycą”, którego dystans wynosi 5 km.
– Bieg „Policz się z cukrzycą” ubiegłoroczny debiut pokazał, że była potrzebna ta impreza. Jest to impreza organizowana w skali ogólnopolskiej po raz 13. W ubiegłym roku pobiegliśmy przez centrum miasta i wystartowało 300 osób, w tym roku jest już ponad 400 osób – poinformował Tadeusz Kraska, Stowarzyszenie Biegiem Radom!
– Pieniądze zebrane przez uczestników tego biegu, co roku przekazywane są na zakup pomp insulinowych dla kobiet w ciąży – uzupełnił Bartosz Bednarczyk.
Podczas tegorocznego finału na ulice Radomia wyjdzie blisko 350 wolontariuszy ze specjalnie przygotowanymi puszkami i identyfikatorami.
– Tak wyglądają identyfikatory wolontariuszy: zdjęcie, imię i nazwisko, numer ten sam numer znajduje się na puszce. Puszki są kolorowe z dziecięcym bąkiem. 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyraźnie zaznaczony. Wolontariusz w tym roku na ulicę wyjdzie niemalże trzystu pięćdziesięciu. Już wiemy, że niektórzy nie wyjdą, bo jest okres chorobowy jest taki, ale no cóż zrobić – tłumaczył Bartosz Bednarczyk, Hufiec ZHP.
Zbiórce pieniężnej towarzysza także licytacje. W tym roku odbędą się one w sobotę o godzinie 20 w restauracji „Winowajcy”.
– Na licytację został przekazany obraz. Jest to szkic do obrazu Jacka Malczewskiego „Melancholia”. Jest to obraz, który zagrał w filmie „ Malowane Polski Zmartwychwstanie według Jacka Malczewskiego”. Amatorów filmu dokumentalnego, tudzież sztuki zapraszamy do licytacji. Będziemy mieli koszulki z autografami sportowców, piłki, rękawice bokserskie, dużo dzieł sztuki – mówił Bartosz Bednarczyk.
W Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy włączył się również prezydent Radomia, który przekazał na licytacje krawat.
– Jak cztery lata temu po wyborach zdecydowałem o przekazaniu swojego szczęśliwego krawata, w którym składałem przyrzeczenie jako prezydent miasta. Tak również w tym roku na aukcje w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przekaże swój szczęśliwy krawat, w którym składem przyrzeczenie na sesji rady miejskiej, odbierając zaszczyt i funkcje prezydenta miasta Radomia – dodał Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
Oprócz tradycyjnej zbiórki WOŚP będzie można wesprzeć m.in. za pomocą wpłat poprzez stronę internetową, czy poprzez wysłanie SMS-ów.