W piątek w Auli Głównej Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu odbyło się I Radomskie Spotkanie Prawników. Uczestniczyli w nim przedstawiciele wielu grup zawodowych, którzy na co dzień zajmują się problematyką prawa lub wykonują zawody prawnicze.
– Pomysł na konferencję sprowadza się do tego, żeby w murach uniwersytetu spotkali się nie tylko studenci, ale również przedstawiciele zawodu w praktyce. Chodzi nam o takie zderzenie światów, które często się rozchodzą, nie spotykają się i funkcjonują w odmiennych od siebie rzeczywistościach. To dosyć mocno odróżnia naszą konferencję od typowych konferencji naukowych. Oczywiście nasza konferencja też ma charakter naukowy, ale w szczególnej formule o której już wspomniałem, czyli włączenie do udziału osób już wykonujących zawody prawnicze – mówi dr. hab. Mariusz Wieczorek, Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu.
– Pomysł jest bardzo dobry, tytuł konferencji – w świetle ostatnich wydarzeń – jest bardzo ważny. Wiemy, że w Polsce zawody sądownicze, prawnicze, adwokackie są bardzo zmienione prawem i nie zawsze te zmiany są akceptowane przez środowisko. To na pewno również będzie tematem dzisiejszych prelegentów i dyskusji w panelach. Ja cieszę się, że taka konferencja odbywa się w naszym mieście i myślę, że jest to też dobra promocja tego miejsca, czyli Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego – dodaje Karol Semik, wiceprezydent Radomia.
Konferencja została podzielona na trzy bloki tematyczne. Pierwszym z nich była etyka zawodów prawniczych.
– Wbrew często niesprawiedliwemu poglądowi to zagadnienie niezwykle ważne dla osób wykonujących zawody prawnicze, ponieważ z perspektywy nauczycieli akademickich muszą nie tylko przekazywać wiedzę, ale też w pewien sposób formować w wymiarze aksjologicznym przyszłych prawników. W tej części mamy wykładowców m.in. mecenasa Malickiego, profesora Barankiewicza czy dr Wojtyłę z UTH – informuje dr. hab. Wieczorek.
Kolejnym punktem wydarzenia było wykonywanie zawodów prawniczych.
– Będą referaty poświęcone na świadczeniu usług prawniczych w Unii Europejskiej. Prelegentem będzie pani Kawka z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, będzie dr Urbaniak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, który będzie zajmował się wykonywaniem zawodu radcy prawnego, będzie też dr. Mojski, a na koniec swój referat wygłosi prof. Smarż z Katedry Prawa, która swój referat poświęci samorządom zawodów zaufania publicznego.
Ostatni punkt piątkowego spotkania poświęcono odpowiedzialności dyscyplinarnej w zawodach prawniczych.
– Wśród mówców będzie pan profesor Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Justicia, będzie profesor Rafał Stankiewicz – dyrektor Ośrodka Badań Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych, który będzie mówił o modelu odpowiedzialności dyscyplinarnej radców prawnych, będzie sędzia Kawczyński, który opowie o modelu dyscyplinarności sędziów i część merytoryczną zamknie profesor Grawer, były dziekan wydziału prawa na Uniwersytecie w Oslo, który będzie zastanawiał się na ile stabilny jest zachodni system prawny – kończy Wieczorek.
Pracownicy oraz studenci Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego zgodnie podkreślali, że takie spotkania są potrzebne i powinny być organizowane cyklicznie.
– Uważam, że takie inicjatywy są niezwykle ważne, bo pozwalają integrować środiwkso teoretyków prawa i praktyków, pozwalają przekazywać doświadczenia praktyczne na grunt teoretyczny i odwrotnie, czyli rozwijać się w zakresie teorii i pozyskiwać nowe informacje poprzez praktyków. Jest to niezwykle ważna, potrzebna i zasadna inicjatywa – ocenia dr Monika Żuchowska-Grzywacz, Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu.
– Dla nas, młodych adeptów prawa jest to przydatna rzecz, bo możemy poznać tajniki tego zawodu i etyki przyszłych zawodów prawniczych, w których będziemy występowali. Wśród prelegentów są naprawdę znane osoby, od których możemy zasięgnąć wiedzy teoretycznej i praktycznej – dodaje Mikołaj Majcher, wiceprezes Studenckiego Koła Naukowego Administratywistów „SKAUTH” UTH Radom.
Oprócz Katedry Prawa Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego do organizacji spotkania włączyły się też m.in.: Radomski Oddział Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, Okręgowa Rada Adwokacka w Radomiu i Okręgowa Izba Radców Prawnych w Kielcach. Jednym z patronów medialnych konferencji była Zebrra.tv.