Prezydent Radosław Witkowski oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski podpisali porozumienie, które finalizuje formalne przekazanie Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej w Radomiu w ręce ministerstwa.
– Myślę, że ta decyzja była oczekiwana już o dłuższego czasu w wymiarze społecznym, społeczności, ale również nas – władz miasta ponieważ byliśmy ewenementem w skali kraju gdzie 200-tysięczne miasto jest organem prowadzącym szkoły rolniczej, położonej w środku tego miasta – komentuje Karol Semik, wiceprezydent Radomia.
– To bardzo dobra wiadomość. Biedne miasto nie było by w stanie zapewnić dobrej przyszłości szkole, a z drugiej strony to jest też odciążenie budżetu miasta, a więc też z tego powodu dobra wiadomość, a dla szkoły i dla uczniów dobra wiadomość, że będzie to szkoła branżowa ministerstwa, więc będzie miała wsparcie i merytoryczne i finansowe – mówił w programie Kontrast Plus, Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera Mateusza Morawieckiego.
Przejęcie radomskiego agrotechnika przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi to nie tylko ulga dla budżetu miasta, ale przede wszystkim nowe perspektywy dla uczniów szkoły.
– Uczniom daje to możliwości nie tylko wzbogacenia pracowni bo taka jest deklaracja ministerstwa, ale również daje możliwości poszerzenia kierunków kształcenia. To specyficzne położenie szkoły rolniczej w środku miasta będzie mogło być rozszerzone o kierunki kształcenia w innych miejscach naszego regionu, które wskaże ministerstwo jako miejsca praktyk, miejsca odbywania staży uczniowskich – dodaje Karol Semik.
Podpisanie porozumienia 8 marca tego roku pozwoli na uwzględnienie szkoły w przyszłorocznym budżecie państwa. Na jego podstawie do 31 grudnia urzędnicy z radomskiego magistratu oraz przedstawiciele ministerstwa zakończą formalności związane z przekazaniem majątku gminy na rzecz skarbu państwa. Dzięki temu 1 stycznia 2020 roku ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi już formalnie stanie organem prowadzącym dla radomskiej szkoły.