W piątek w Szydłowcu oficjalnie oddano do użytku nowy budynek administracyjny Muzeum Instrumentów Ludowych. To szczególny moment w historii tej instytucji – mówiła dyrektor muzeum.
– To szczególny moment w historii tej instytucji. Moment finalizujący, a zarazem rok jubileuszowy 50-lecia muzeum i wpisujący się w jubileusz 20-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego.
– To jest bardzo ważna chwila nie tylko dla muzeum, ale i dla miasta. Powstał przepiękny obiekt architektoniczny wspaniale wpisujący się w otoczenie Szydłowca. Te przepiękne elewacje z piaskowca szydłowieckiego również akcenty we wnętrzu świadczą o niebywałym smaku. Gratuluję Pani dyrektor, gratuluje architektowi. To jest naprawdę perełka architektoniczna – podkreślał Artur Ludew, burmistrz Szydłowca.
Jestem bardzo szczęśliwym człowiekiem – mówił podczas uroczystości Marszałek Województwa Mazowieckiego.
– Musze Państwu powiedzieć, że jestem bardzo szczęśliwym człowiekiem dlatego, że są różne próby podsumowań tego, co człowiek w życiu robi, ale wydaje mi się, że są takie rzeczy, które maja charakter trwały. Powstają oczywiście dzięki zbiorowemu wysiłkowi bardzo wielu ludzi, nas wszystkich, ale które mają taki element osobisty. Dla mnie to muzeum ma tez pewien wymiar osobisty.
Inwestycja kosztowała ok. 9 mln złotych i została w pełni sfinansowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Budynek o kubaturze blisko 5000 m3 to ponad 1175 m2 powierzchni użytkowej.
– Bardzo się cieszę bo rzeczywiście ten obiekt był bardzo potrzebny. To jest obiekt gdzie te wszystkie prace zostały sfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Wartość tych prac to blisko 9 mln złotych. Obiekt przede wszystkim będzie służył kwestią edukacji, ale również będzie poprawiał warunki pracy wszystkich pracowników Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, a jednocześnie tworzy wspaniałą przestrzeń do tego, aby organizować pewnego rodzaju imprezy kulturalne – podkreślał Rafał Rajkowski, wicemarszałek Województwa Mazowieckiego.
W nowym budynku muzeum znalazły się pomieszczenia biurowe i administracyjne muzeum, nowoczesna sala konferencyjna, sala edukacyjna, pracownia dokumentacji etnomuzykologicznej i historycznej, czytelnia, a także magazyn zbiorów muzealnych.
To tak jakby architekt w XV wieku wymyślił, że na Kąpielowej trzeba dobudować Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych – mówił z kolei poseł Leszek Ruszczyk.
– To tak jakby architekt w XV wieku wymyślił, że na Kąpielowej trzeba dobudować Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Gdyby nie zewnętrzna architektura wykonana była tak tradycyjnie z kamienia szydłowieckiego nikt by się nie domyślił, że to dopiero Zarząd Województwa Mazowieckiego, dbając o zrównoważony rozwój całego województwa wymyślił taki obiekt.
Uroczystość uświetniły występy Orkiestry Kameralnej Filharmonii Świętokrzyskiej oraz lokalnych twórców ludowych, kapeli Maliszów z Męciny Małej oraz kapeli Lipców z gminy Przytyk. Ściany nowej siedziby muzeum zdobią niezwykłe obrazy malarki Zofii Stryjeńskiej, nawiązujące do twórczości ludowej i folkloru.