W sobotę w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” amazonki przekonywały, że temat choroby nowotworowej nie powinien być tematem tabu. O tym, dlaczego warto rozmawiać mówi organizatorka kongresu oraz przedstawicielka Forum Stowarzyszeń Amazonki.
– Pacjenci onkologiczni wychodzą z zaproszeniem do osób zdrowych, abyśmy wspólnie zwracali uwagę na problemy z jakimi spotykają się pacjenci onkologiczni. To dotyczy nas wszystkich bo po pierwsze za często ten rak się zdarza bo jeżeli nie spotykamy się z nim osobiście to w rodzinach, wśród znajomych. To jest nasza wspólna sprawa. Rozmawiajmy razem o tych problemach i próbujmy rozwiązywać razem – tłumaczy Alina Lament z Federacji Stowarzyszeń Amazonki.
Kongres Rozmawiajmy ze Światem – Myśli Światłem Prowadzone był podzielony na dwa bloki tematyczne.
– Dwa bloki tematyczne. Twórczość amazonów i amazonek. Twórczość amazonów nie jest przejęzyczeniem ponieważ były wiersze kolegi z forum amazonki.net, książka również kolegi, ale już nie żyjącego z tego samego forum bo panowie także chorują na raka piersi i to chce mocno podkreślić 2:07 (flesz) 2:16 natomiast w drugim bloku będzie już bardziej merytorycznie. Zapoznamy się ze stowarzyszeniami, z portalami i forami internetowymi, w tym oczywiście Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Federacja Stowarzyszeń Amazonki. Te dwie ostatnie, które wymieniłam są tym mocnym łącznikiem pomiędzy pacjentem, a decydentami – dodaje Alina Lament.
Podczas kongresu obecny był ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej Radomskiego Centrum Onkologii.
– Uważam, że wszystkie tego rodzaju spotkania są bardzo ważne bo my zapominamy, szczególnie w Polsce, że jest bardzo ważna pewnego rodzaju profilaktyka, pewne myślenie o problemach w życiu i przede wszystkim 60 procent z tego jak nam się życie ułoży i tego, jak będzie wszystko wyglądało zależy od nas. Nasz sposób bycia i nasz sposób sprawdzania się na co dzień jest bardzo ważne czy to w chorobach, czy w innych osiągnięciach. Jeżeli robimy spotkania z amazonkami to oznacza, że mamy pewien problem – tłumaczy Zoran Stojcev, ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej RCO.
Podczas spotkania została także przeprowadzona aukcja wyjątkowych obrazów.
– Federacja Stowarzyszeń Amazonki od wielu lat organizuje plenery malarskie dla klubów amazonek właściwie z całej Polski. Panie spotykają się w Sierakowie i malują obrazy. Jest to oczywiście rozszerzona forma również terapii. To o czym mówiłam w czasie aukcji, że każde pociągnięcie pędzlem to jest pewne wyrzucenie być może złych emocji z siebie i na pewno, z całą pewnością pomaga w procesie leczenia – wyjaśnia Beata Drozdowska, dyrektor Radomskiego Klubu Środowisk Twórczych i Galerii Łaźnia.
Na aukcji pojawiło się w sumie jedenaście obrazów namalowany podczas spotkań plenerowych przez amazonki z całej Polski, w tym jeden wyjątkowy tak pod względem artystycznym, jak i dlatego, że jego autorką jest radomianka. Dochód z aukcji w całości trafi do radomskiego Hospicjum Królowej Apostołów.