W sobotę w Szydłowcu odbyły się uroczyste obchody 450. rocznicy ustanowienia Unii Lubelskiej podczas których upamiętniono również 618. rocznicę Unii Radomsko-Wileńskiej, a także setną rocznicę urodzin ostatniego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, Ryszarda Kaczorowskiego.
– Unia Lubelska jest znana w kraju. Natomiast Unia Radomsko-Wileńska jest bardzo mało znana. Ona była podpisana właśnie tu, na naszej ziemi. Na zamku radomskim. Jeden z właścicieli zamku, tego szydłowieckiego był sygnatariuszem podpisania Unii Lubelskiej. Jednocześnie zamek w Radomiu niestety dzisiaj nie jest przygotowany na urządzenie tego rodzaju uroczystości bo w trakcie potopu szwedzkiego został rozebrany częściowo, później jeszcze zaborcy rozebrali go dalej. W Radomiu niektóre kamienie w brukach ulicznych pochodzą właśnie z zamku radomskiego – mówi Marek Suski, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów.
O tym jak ważnym wydarzeniem dla losów Polski, ale także całej Europy było ustanowienie Unii Lubelskiej mówił podczas obchodów znany radomski historyk.
– Wręcz to było wydarzenie epokowe dla całej Europy Środkowo-Wschodniej. Gdyby nie Unia Lubelska nie wiadomo co by dalej stało się ze związkiem pomiędzy Polską a Litwą po bezpotomnej śmierci Zygmunta Augusta. Uzgodniono na Sejmie w Lublinie, że dalej będzie wspólny władca. Gdyby nie Unia Lubelska praktycznie Litwa do końca stulecia mogłaby ulec ekspansji moskiewskiej, a potem przyszła by kolej także na Polskę. Dzięki Unii utrzymaliśmy tą mocarstwową pozycję w Europie jeszcze przez wiele dziesięcioleci. Dzięki Unii nastąpiła też ekspansja kultury i języka polskiego, cywilizacji zachodnio-europejskiej na wschód Europy – opowiada historyk dr hab. Dariusz Kupisz.
Dostojności uroczystościom dodawał fakt, że odbywały się one w pięknej scenerii szydłowieckiego zamku.
– To ogromny zaszczyt, że 450. rocznica Unii Lubelskiej odbywa się na zamku w Szydłowcu. Naprawdę cieszymy się z tego. Jest to wspaniała promocja Szydłowca. Tylko same powody do zadowolenia z okazji tego, że te uroczystości organizowane są u nas w Szydłowcu – mówi Artur Ludew, burmistrz Szydłowca.
Patronat nad uroczystością objął Marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Marek Suski.