W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu przez dwa dni fundacja Pro Civitas Bono prowadziła seminarium, którego tematem była opieka m.in. nad osobami chorymi na choroby otępienne i seniorami.
– Szkolenie skierowane jest nie tylko do pracowników służby zdrowia, ale także do pracowników socjalnych, do pracowników pomocy społecznej, pracowników zajmujących się szeroko rozumianą opieką nad seniorami i osobami zależnymi, a także do nie tyle pracowników, ale także rodzin tych osób, które często mają osobę chorą. Muszą się nią opiekować, a nie bardzo wiedzą jak to zrobić i nie zawsze im to wychodzi. My dajemy narzędzia tym osobom do profesjonalizacji opieki nad osobami tego potrzebującymi. Przede wszystkim o tym się dowiedzą i tego się nauczą na tych szkoleniach – mówi Aneta Śledź, pełnomocnik Zarządu Fundacji Pro Civitas Bono.
Pierwszy dzień szkolenia to były wykłady i część teoretyczna, poświęcona m.in. cukrzycy. Chorobie cywilizacyjnej, która często jest bagatelizowana przez chorych oraz społeczeństwo.
– Przesłaniem było pokazanie słuchaczom jak wielkim problemem jest ta choroba. Choroba cywilizacyjna, społeczna. Zbierająca swoje określone żniwo w postaci powikłań, wyłączania z aktywności zawodowej. Ogromnych kosztów jeśli chodzi o leczenie takich pacjentów. Tak naprawdę bardzo wiele w przypadku tej choroby zależy od naszego stylu życia. Od naszych decyzji i wyborów – mówi Ewa Golonka, Naczelna Pielęgniarka MSS w Radomiu.
Drugi dzień to wiedza teoretyczna, ale także praktyczna. Uczestnicy szkolenia mogli dowiedzieć się m.in. tego jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Tak dorosłym, jak i dzieciom.
– Byłam bardzo zadowolona, że mogłam poprowadzić takie zajęcia choć była to grupa osób nie mająca do czynienia z medycznego punktu widzenia z udzielaniem pierwszej pomocy i z resuscytacją. Dlatego było to dla mnie tez wyzwaniem. Wydaje mi się, że grupa była zadowolona ponieważ widziałam ich zainteresowanie. Nawet wykazali chęć uczestnictwa w następnych edycjach jeżeli takie będą powtórzone – opowiada Urszula Sucharzewska, pracownik Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.
Organizatorem wydarzenia była fundacja Pro Civitas Bono. Partnerem seminarium był Mazowiecki Szpital Specjalistyczny. Wydarzenie było współfinansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.