W XI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Radomiu zakończył się Radomski Tydzień Komunikacji Interpersonalnej, który obfitował w warsztaty i zajęcia dla uczniów wyższych klas podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.
– Chcieliśmy, żeby uczniowie wspólnie pracując podejmowali różne sposoby komunikacji. Wiemy, że przede wszystkim dla nich w tej chwili istnieje internet, komputer i media społecznościowe i tak naprawdę takiej bezpośredniej komunikacji, bezpośredniej interakcji mają bardzo mało. W związku z tym chcemy położyć nacisk na to, żeby również rozwijali te inne sposoby komunikacji. Nie te dla nich najbardziej popularne – mówi Elżbieta Bocheńska, dyrektor XI LO im. S. Staszica w Radomiu.
Radomski Tydzień Komunikacji Interpersonalnej rozpoczął się w poniedziałek w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu od konferencji dla nauczycieli, psychologów, pedagogów i rodziców z udziałem m.in. Małgorzaty Potockiej, dyrektor Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Kolejne dni to zajęcia na terenie XI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Radomiu.
– Uczniowie z różnych szkół bo były też osoby z zewnątrz mieli okazje poprzez różne formy zabawy i ćwiczeń poszerzyć i nabyć umiejętności komunikacyjne. Poznać bariery, które są w tej komunikacji. Dzisiaj mamy zakończenie. To było podsumowanie. Uczniowie mieli możliwość skorzystania z formy ćwiczeń, jaką jest escape rooom – tłumaczy Andrzej Kurek, psycholog szkolny.
Uczestnicy zabawy musieli wspólnie wypracować dobrą komunikacje w zespole, aby wykonać zadania.
– Na pewno związaliśmy się z ta komunikacją. Myślę, że dzięki temu przedsięwzięciu poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat komunikacji. Poprzez ten escape room mogliśmy nauczyć się współpracy, komunikacji między nami. Wiadomo, że escape room jest teraz popularny wśród młodzieży i fajnie, że jest taka inicjatywa, która poprzez te klimaty młodzieżowe pokazuje nam czym jest komunikacja – opowiada Konrad Kornaszewski, uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 w Radomiu.
Uczniowie musieli sprostać wielu wyzwaniom.
– Różne były zadania. Na przykład różne gry słowne. Były grupy i w każdej grupie musieliśmy znaleźć jakieś hasło, błędne słowo zapisane. Później wszystkie grupy musiały połączyć te słowa w logiczne zdanie. To nam pokazuje, że komunikacja międzyludzka jest bardzo ważna w obecnych czasach – dodaje Krzysztof Marchewka z PSP nr 9 w Radomiu.
Organizatorem wydarzenia w Radomiu było XI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Radomiu oraz Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Radomiu.