Prezes Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze z wizytą w Radomiu. Mariusz Szpikowski spotkał się z dziennikarzami, aby poinformować o postępach na placu budowy radomskiego lotniska.
– Najważniejsza inwestycją , która w tej chwili dzieje się na lotnisku jest droga startowa. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że zaistniało wiele nieprzewidzianych wydarzeń jak choćby niewypały, które znaleźliśmy w drodze startowej. Wymagały usunięcia – mówi Mariusz Szpikowski.
Pas startowy, jak zapowiada prezes PPL to najważniejszy element radomskiego portu lotniczego.
– Droga startowa, wartość umowy to jest 119 mln złotych. Jeśli chodzi o parametry to w sumie 2,5 tys. metrów. Jeśli chodzi o wskaźnik nacisku tzw. PCN to będzie on umożliwiał operowanie statkami dużymi jeśli będzie taka potrzeba. Będzie on wyższy niż jest na lotnisku Chopina w Warszawie. Przekłada się to na trwałość drogi startowej. Budujemy drogę startową jako najważniejszy element lotniska w taki sposób, żeby nie było trzeba tego poprawiać za kilka lat. Jak to bywało przy innych lotniskach – wyjaśnia prezes PPL.
Niemniej ważny jest dobry układ komunikacyjny. Ten jednak w Radomiu trzeba stworzyć.
– Sukcesem działalności portu, jego prawidłowego funkcjonowania będzie nie tylko funkcjonalny, dobrze zbudowany port, ale również jego skomunikowanie. To skomunikowanie dzieliliśmy na dwa obszary. Skomunikowanie drogami, czyli drogami dojazdowymi do samego Radomia. Mówiliśmy tu o S7, w przyszłości o S12. Mówiliśmy także o skomunikowaniu kolejowym, czyli dojeździe kolejowym z Warszawy do Radomia. Docelowo z jednym przystankiem na dworcu Warszawa Zachodnia. W sumie 54 do 57 minut – zapewnia Szpikowski.
Podczas dzisiejszego spotkania Mariusz Szpikowski odniósł się także do wyniku i samej formuły przetargu na budowę terminalu.
– Chcieliśmy w obecnych realiach rynkowych uzyskać jak najkorzystniejszy efekt. Pamiętacie Państwo kwestie oceny decyzji KIO, które podawało czas realizacji tej inwestycji na 26 miesięcy. Dając premię za wcześniejszą realizację doprowadziliśmy do sytuacji, w której wszyscy wykonawcy złożyli oferty na 22 miesiące – informuje prezes Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze.
Dzięki aukcji internetowej przeprowadzonej pośród oferentów zainteresowanych budową terminalu przez PPL udało się obniżyć ofertę o ponad 16 milionów złotych.