Tematy na każdy dzień i dla każdego przedmiotu, a także propozycje materiałów, na bazie których można zdalnie poprowadzić zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Te wszystkie propozycje przygotowało na swojej stronie Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dzięki tym materiałom uczniowie mogą pożytecznie spędzić czas zagrożenia epidemicznego. Wiceprezydent Radomia Karol Semik podkreśla, że nasze miasto było przygotowane na konieczność zdalnej nauki nawet bez odgórnych zaleceń ministerstwa.
-Były przygotowane i to w wymiarze praktycznym było stosowane już od kilku lat, z tym że nie tak powszechnie jak w tej chwili, bo jest to sytuacja wyjątkowa, kiedy nie ma ferii, ale jest przerwa w pracy szkół, i ta przerwa może być spokojnie wykorzystana do tego, aby uczeń wracający po kwarantannie ciąg dalszy swojej podstawy programowej realizował z nauczycielem już na żywo.- zapewnia Karol Semik.
Jak mówił wieloletni dyrektor VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, zajęcia e-learningowe są znane i stosowane w naszym mieście od dawna.
-W Radomiu mamy też od wielu lat, dokładnie od sześciu zintegrowany system zarządzania oświatą, gdzie między innymi nauczyciela z uczniem i rodzicami i odwrotnie. I w tym momencie, kiedy mamy zawieszone zajęcia dydaktyczne w szkołach jest to narzędzie bardzo korzystne w tej sytuacji. Szczególnie chodzi o ósmoklasistów i maturzystów, żeby kontakt nauczyciela w wymiarze zadawanych prac domowych, czy wskazówek dotyczących kolejnych partii materiału był realizowany.- podkreślał wiceprezydent Radomia.
Do dyspozycji nauczycieli jest również platforma epodreczniki.pl oraz pakiety materiałów od Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dla ósmoklasistów i maturzystów.
-Jest wiele podręczników, które są dostępne w wymiarze właśnie internetowym. Nauczyciele mają taką wiedzę. Również jest portal uruchomiony przez MEN właśnie na ten okres kwarantanny, tzw. e-podręczniki, bezpłatnie można korzystać z tego portalu. Są to takie naturalne narzędzia do funkcjonowania ucznia, który jest w domu a nie w szkole.- mówił Karol Semik.
Na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje znajdują się materiały dla uczniów w każdym wieku. Szóstoklasiści na muzyce będą mieli szansę poznać różne współczesne style muzyczne. Nauczyciele ósmoklasistów będą mogli powtórzyć z nimi czas Past Simple i popracować nad wzbogaceniem słownictwa. Centralna Komisja Egzaminacyjna na swojej stronie przygotowała zbiory zadań dla maturzystów.Mogą oni powtórzyć materiał ze wszystkich przedmiotów. W każdym zbiorze, oprócz zadań, zamieszczone są wskazówki do ich rozwiązania. Dostępne są też filmy o części ustnej egzaminu maturalnego. Wszystkie udostępnione na stronie materiały dydaktyczne są bezpłatne.