Rozpoczęta w 2018 roku budowa Radomskiego Centrum Rehabilitacji została oficjalnie zakończona. Budynek otrzymał pozwolenie na użytkowanie, teraz pozostało jedynie wyposażenie go w specjalistyczny sprzęt.
-Ja w 2018 roku, kiedy po raz wtóry kandydowałem na urząd prezydenta miasta, wspólnie z ludźmi, którzy są za moimi plecami- panem prezydentem Zawodnikiem, panem dyrektorem Markiem Pacyną i zespołem Radomskiego Szpitala Specjalistycznego obiecaliśmy „5 dla radomskiego zdrowia. Jednym z elementów byłą budowa tego nowoczesnego Centrum Rehabilitacji i cieszę się bardzo, że generalnie prace odbyły się zgodnie z harmonogramem.- mówił Radosław Witkowski.
Koszt budowy centrum wyniósł 45.5 miliona złotych.
-Mam przekonanie, że to bardzo dobrze zainwestowane pieniądze bo udało się odnowić kompleksowo zmodernizować ten stary budynek starej ginekologii. Dziś rozpoczyna się nowy etap tego budynku. Nowoczesne Centrum Rehabilitacji, w którym docelowo znajdzie się 54 łóżka, ale znajdą się również poradnie specjalistyczne i poradnie diagnostyczne.- poinformował prezydent Radomia.
Zdaniem Radosława Witkowskiego będzie to jedno z najnowocześniejszych tego typu miejsc w Europie. W centrum swoją siedzibę znajdzie nie tylko oddział rehabilitacji, ale także poradnie specjalistyczne.
-Ten budynek pozwoli nam na zmiany w funkcjonowaniu szpitala bo oddział z ulicy Giserskiej zostanie przeniesiony w całości, w całości zakład rehabilitacji, ale oprócz tego inne poradnie specjalistyczne, które związane są właśnie z rehabilitacją, z ruchem, też znajdą tutaj swoje miejsce. Poradnia ortopedyczna, neurologiczna, chirurgiczna.- wymieniał Jerzy Zawodnik, pierwszy zastępca Radosława Witkowskiego.
Pracownicy oddziału rehabilitacji, który obecnie znajduje się na ulicy Giserskiej podkreślają, jak otwarcie nowego budynku wpłynie na jakość ich pracy.
-Diametralnie, zarówno dla nas jak i dla pacjentów. Rozpoczynając od sal, które są salami już z pełnym węzłem sanitarnym, małe sale, po warunki wykonywania zabiegów i pracy dla zespołu.- zapewniała Małgorzata Grel, kierownik oddziału rehabilitacji przy Giserskiej.
-Ten pacjent będzie diagnozowany na parterze, później trafiał na oddział rehabilitacji, jeśli będzie taka potrzeba, później jeśli będzie dobry stan zdrowia, będzie mógł przyjeżdżać wypisany z oddziału rehabilitacji na rehabilitację, albo w ośrodku rehabilitacji dziennej, albo ambulatoryjnie czyli na zabiegi, będzie mógł korzystać z tych zabiegów, więc wszystko mamy w jednym budynku, to jest bardzo ważne.- dodała Małgorzata Mijas, kierownik zakładu rehabilitacji dziennej Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.
Zanim jednak centrum zacznie pełnić swoją pierwotną rolę, budynek będzie przeznaczony na potrzeby szpitala tymczasowego w Radomiu.
-Wprowadzić się jeszcze nie możemy, ze względu na to, że decyzją wojewody ten budynek został zarezerwowany na tak zwany szpital tymczasowy na COVID. Wyposażenie, sprzęt i aparaturę będziemy mogli do tego budynku dopiero po okresie jak nas zwolni wojewoda z obowiązku szpitala tymczasowego.- powiedział Marek Pacyna, dyrektor Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.
Nie wiadomo jeszcze kiedy tzw. szpitale tymczasowe zostaną przywrócone do stanu sprzed pandemii.