Czwartek 17 czerwca to dla całej społeczności Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Belsku Dużym data wyjątkowa. Właśnie tego dnia zaprezentowano efekt wielotygodniowej pracy i wzmożonego wysiłku, których to wymagał projekt Miniquestingu w Belsku Dużym. Zaczęło się oficjalnie, bowiem na uroczystym rozpoczęciu pojawił się wójt gminy Belsk Duży, Władysław Piątkowski, który objął przedsięwzięcie honorowym patronatem. Inaugurację uświetnił występ muzyczny.
Czym jest w ogóle questing?
– Jest on formą bezobsługowej, edukacyjnej gry terenowej. Polega na przejściu nieoznakowanym szlakiem turystycznym, który za pomocą licznych zagadek oprowadza Cię po wyjątkowych, ale często niedocenianych miejscach – wyjaśnił Bartłomiej Potrzebowski z belskiej szkoły podstawowej.
Takowym był miejscowy kościół pw. Świętej Trójcy. Najpierw jego tajemnice zgłębiali uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II, a następnie zaproszeni mieszkańcy gminy i emerytowane panie nauczycielki. Organizatorzy stworzyli dwie ulotki z zagadkami dot. świątyni.
– Taka nauka poprzez zabawę jest dużo ciekawszą formą zdobywania wiedzy. W taki sposób też lepiej się tę wiedzę przyswaja. Widziałam, że dzieciaki też były bardzo zaangażowane w grę, z chęcią poszukiwały informacji. Jak potrzebowały pomocy, to pomagaliśmy – dodała Agata Sibilska.
– Jest to zdecydowanie bardziej korzystna forma nauki niż mieliby siedzieć w książkach i zakuwać o naszej gminie – zaznaczył jeden z ósmoklasistów.
Sam pomysł zrodził się przy kawie a pani Ilona Szymańska to druga obok pani Beaty Jarząb organizatorka, której dziełem była czwartkowa rozgrywka. Warto jednak zaznaczyć, że nic nie odbyłoby się bez zaangażowania ósmoklasistów, którzy aktywnie włączyli się w organizację wydarzenia.
– Zachęciła nas do stworzenia całego projektu nasza pani od historii, Beata Jarząb. Proces tworzenia questingu był dosyć interesujący. Spotykaliśmy się u nas w domach. Szukaliśmy różnych ciekawych tekstów źródłowych, słuchaliśmy muzyki klasycznej, żeby nam się lepiej pracowało, aczkolwiek skupialiśmy się głównie na questingu, żeby jak najlepiej to wszystko powstało – zaznaczyła Sibilska.
– Myślę, że spędziliśmy miło sporą część czasu. Przez te spotkania można było nieco bardziej poznać historię naszej gminy w porównaniu do naszej gminy wcześniej.
Pierwsze z uzupełnionymi ulotkami zgłosiły się uczennice klasy 6B. Rywalizacja nie była jednak głównym celem czwartkowej rozgrywki. Chodziło o dobrą zabawę, integrację i pokazanie, że wiedza może być przyjemnością, podaną w atrakcyjnej formie.
– Edukacja zmierza w tym kierunku, żeby tę naukę łączyć z zabawą. Uczniowie tworząc ten questing mieli możliwość rozwoju wyobraźni, kreatywności – stwierdziła pani Ilona Szymańska, organizatorka czwartkowej zabawy.
– Było bardzo fajnie, co tu dużo mówić. Zadania były dosyć proste i fajne, bardzo przyjemne – komentowały uczestniczki gry.
W czwartkowym questingu nie było przegranych, bowiem każdy wyciągnął z niego coś nowego, a na zakończenie na uczestników czekały słodkie upominki, które były przyjemnym zwieńczeniem przyjemnie spędzonego dnia.
– Einstein powiedział kiedyś, że wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy. Wiedza jest ograniczona, a wyobraźnia otacza cały świat i myślę, że ten projekt pozwolił uczniom naszej szkoły, ale i mieszkańcom, których mogliśmy tu symbolicznie zaprosić, na taki festiwal rozwoju kreatywności i wyobraźni.
Opinie uczestników oraz ich wdzięczność jednoznacznie wskazują, że czwartkową zabawę należy zaliczyć do udanych.
– Chcielibyśmy też bardzo serdecznie podziękować pani Ilonie Szymańskiej i Kasi Jasińskiej, które przez cały czas wspierały nas bardzo, dawały nam różne pomysły, wzbogaciły efekt końcowy graficznie. Od twórców, chcielibyśmy podziękować za zaangażowanie, że chcieliście Państwo do nas przyjechać i zapraszamy na ciąg dalszy jesienią – mówili uczniowie PSP im. Jana Pawła II w Belsku Dużym.
– Chciałam w imieniu zaproszonych gości bardzo serdecznie podziękować za wspaniała lekcję historii. Nie spodziewaliśmy się, że tak wiele można jeszcze dowiedzieć się i zobaczyć w naszym Belsku Dużym. Z całego serca dziękujemy organizatorowi – powiedziała Barbara Lipińska, emerytowana nauczycielka.
Organizatorzy nieśmiało wskazują, że kolejna edycja mogłaby odbyć się jesienią na malowniczym terenie Pałacu w Małej Wsi.