Robert Fiszer banner
Radom Pogoda

Miniquesting w Belsku Dużym czyli jak łączyć przyjemne z pożytecznym

Czwartek 17 czerwca to dla całej społeczności Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Belsku Dużym data wyjątkowa. Właśnie tego dnia zaprezentowano efekt wielotygodniowej pracy i wzmożonego wysiłku, których to wymagał projekt Miniquestingu w Belsku Dużym. Zaczęło się oficjalnie, bowiem na uroczystym rozpoczęciu pojawił się wójt gminy Belsk Duży, Władysław Piątkowski, który objął przedsięwzięcie honorowym patronatem. Inaugurację uświetnił występ muzyczny.

Czym jest w ogóle questing?

– Jest on formą bezobsługowej, edukacyjnej gry terenowej. Polega na przejściu nieoznakowanym szlakiem turystycznym, który za pomocą licznych zagadek oprowadza Cię po wyjątkowych, ale często niedocenianych miejscach – wyjaśnił Bartłomiej Potrzebowski z belskiej szkoły podstawowej.

Takowym był miejscowy kościół pw. Świętej Trójcy. Najpierw jego tajemnice zgłębiali uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II, a następnie zaproszeni mieszkańcy gminy i emerytowane panie nauczycielki. Organizatorzy stworzyli dwie ulotki z zagadkami dot. świątyni.

– Taka nauka poprzez zabawę jest dużo ciekawszą formą zdobywania wiedzy. W taki sposób też lepiej się tę wiedzę przyswaja. Widziałam, że dzieciaki też były bardzo zaangażowane w grę, z chęcią poszukiwały informacji. Jak potrzebowały pomocy, to pomagaliśmy – dodała Agata Sibilska.

– Jest to zdecydowanie bardziej korzystna forma nauki niż mieliby siedzieć w książkach i zakuwać o naszej gminie – zaznaczył jeden z ósmoklasistów.

Sam pomysł zrodził się przy kawie a pani Ilona Szymańska to druga obok pani Beaty Jarząb organizatorka, której dziełem była czwartkowa rozgrywka. Warto jednak zaznaczyć, że nic nie odbyłoby się bez zaangażowania ósmoklasistów, którzy aktywnie włączyli się w organizację wydarzenia.

– Zachęciła nas do stworzenia całego projektu nasza pani od historii, Beata Jarząb. Proces tworzenia questingu był dosyć interesujący. Spotykaliśmy się u nas w domach. Szukaliśmy różnych ciekawych tekstów źródłowych, słuchaliśmy muzyki klasycznej, żeby nam się lepiej pracowało, aczkolwiek skupialiśmy się głównie na questingu, żeby jak najlepiej to wszystko powstało – zaznaczyła Sibilska.

– Myślę, że spędziliśmy miło sporą część czasu. Przez te spotkania można było nieco bardziej poznać historię naszej gminy w porównaniu do naszej gminy wcześniej.

Pierwsze z uzupełnionymi ulotkami zgłosiły się uczennice klasy 6B. Rywalizacja nie była jednak głównym celem czwartkowej rozgrywki. Chodziło o dobrą zabawę, integrację i pokazanie, że wiedza może być przyjemnością, podaną w atrakcyjnej formie.

– Edukacja zmierza w tym kierunku, żeby tę naukę łączyć z zabawą. Uczniowie tworząc ten questing mieli możliwość rozwoju wyobraźni, kreatywności – stwierdziła pani Ilona Szymańska, organizatorka czwartkowej zabawy.

– Było bardzo fajnie, co tu dużo mówić. Zadania były dosyć proste i fajne, bardzo przyjemne – komentowały uczestniczki gry.

W czwartkowym questingu nie było przegranych, bowiem każdy wyciągnął z niego coś nowego, a na zakończenie na uczestników czekały słodkie upominki, które były przyjemnym zwieńczeniem przyjemnie spędzonego dnia.

– Einstein powiedział kiedyś, że wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy. Wiedza jest ograniczona, a wyobraźnia otacza cały świat i myślę, że ten projekt pozwolił uczniom naszej szkoły, ale i mieszkańcom, których mogliśmy tu symbolicznie zaprosić, na taki festiwal rozwoju kreatywności i wyobraźni.

Opinie uczestników oraz ich wdzięczność jednoznacznie wskazują, że czwartkową zabawę należy zaliczyć do udanych.

– Chcielibyśmy też bardzo serdecznie podziękować pani Ilonie Szymańskiej i Kasi Jasińskiej, które przez cały czas wspierały nas bardzo, dawały nam różne pomysły, wzbogaciły efekt końcowy graficznie. Od twórców, chcielibyśmy podziękować za zaangażowanie, że chcieliście Państwo do nas przyjechać i zapraszamy na ciąg dalszy jesienią – mówili uczniowie PSP im. Jana Pawła II w Belsku Dużym.

– Chciałam w imieniu zaproszonych gości bardzo serdecznie podziękować za wspaniała lekcję historii. Nie spodziewaliśmy się, że tak wiele można jeszcze dowiedzieć się i zobaczyć w naszym Belsku Dużym. Z całego serca dziękujemy organizatorowi – powiedziała Barbara Lipińska, emerytowana nauczycielka.

Organizatorzy nieśmiało wskazują, że kolejna edycja mogłaby odbyć się jesienią na malowniczym terenie Pałacu w Małej Wsi.

Podziel się z innymi

O autorze

Maciej Ławrynowicz

Tytuł REKLAMA

REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies. Korzystając z naszech serwisów internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close