Podczas wizyty rektora WAT w siedzibie Fabryki Broni podpisano umowy dotyczące zacieśnienia dalszej współpracy badawczo-dydaktycznej pomiędzy producentem broni, a warszawską uczelnią.
– Podstawą sukcesu każdego przedsiębiorstwa sektora obronności jest kluczowa współpraca ze środowiskiem naukowym, za taką należy uznać WAT. Fabryka Broni współpracuje już na różnych polach z WAT od kilkudziesięciu lat. Efektem tej współpracy jest m.in. sukcesem zakończony projekt RAWAT. Dzięki tej współpracy udało się wprowadzić na użytek Polskich Sił Zbrojnych karabinek MSBS Grot – mówi Piotr Szczepański, prezes zarządu Fabryki Broni w Radomiu.
Spotkanie było też okazją do zaprezentowania przedstawicielom WAT osiągnięć i możliwości zakładu, a także podsumowania dotychczasowej, wieloletniej współpracy, omówienia wspólnie realizowanych projektów badawczo-rozwojowych i ustalenia dalszych kierunków współpracy.
– Jest to taki punkt, taka kulminacja naszej współpracy, która trwa już od lat w różnych zakresie oczywiście, natomiast w tym przypadku poszerzamy obszar naszych zainteresowań, wspólnych możliwości badawczo-rozwojowo-wdrożeniowych i do tego dążymy i chcemy, aby współpraca między naszymi instytucjami była jeszcze bardziej zacieśniona i układała się w taki jeszcze bardziej precyzyjny sposób właśnie na potrzeby Sił Zbrojnych naszego kraju – dodaje płk Przemysław Wachulak rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
Fabryka Broni otrzymała także Nagrodę Rektorską Wojskowej Akademii Technicznej za „Opracowanie samopowtarzalnego karabinu wyborowego systemu MSBS GROT 762N”.
Oprócz tego Fabryka Broni „Łucznik” w Radomiu rozpoczęła współpracę z Jednostka Strzelecka 4051 Włocławek. Adepci JS 4051 będą się szkolić wykorzystując najnowocześniejszą broń tworzoną przez Fabrykę Broni – karabinek MSBS 5,56 GROT.
– Zarządowi Fabryki Broni zależy na tym, aby w procesie szkolenia młodzi adepci organizacji proobronnych mogli korzystać ze sprzętu najwyższej jakości a takim oczywiście jest MSBS Grot. Zależy nam na współpracy z innymi organizacjami proobronnymi, bo widzimy jak ogromną rolę będą one stanowiły w procesie szkolenia i przygotowania obywateli do tego, żeby mogli pełnić zawodową służbę wojskową – dodaje Piotr Szczepański.
Ważne jest, by adepci szkoleni przez ekspertów Jednostki mogli wykorzystywać najnowocześniejszy sprzęt militarny
– Warto tutaj zaznaczyć, że jesteśmy obecnie w Polsce jedyną organizacją pro obronną, która posiada pozwolenie na broń palną, a jednocześnie posiada podpisaną umowę partnerską z ministrem obrony narodowej. W ramach tej umowy nasze Stowarzyszenie zobowiązało się do prowadzenia zajęć dla uczniów klas mundurowych, w tym certyfikowanych klas mundurowych. Wyszliśmy z założenia, że fajnie by było takie zajęcia prowadzić na sprzęcie, którym ci uczniowie, czy nasi członkowie w przyszłości będą pracować w Wojsku Polskim – uzupełnia Krzysztof Wójcik, dowódca Jednostki Strzeleckiej 4051 Włocławek.
Fabryka Broni „Łucznik”- Radom, wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., jest wiodącym, polskim producentem broni palnej, w szczególności dla Sił Zbrojnych RP oraz służb mundurowych.