Największy od 30 lat spadek bezrobocia w Radomiu i powiecie radomskim. Takimi wynikami może pochwalić się Powiatowy Urząd Pracy za 2021 rok.
– Ubiegły rok był wyjątkowo dobry pod względem walki z bezrobociem. Odnotowujemy rekordowy spadek, ponieważ z tej trudnej sytuacji bezrobocia wyszło aż 3670 osób. To bardzo dużo. Prawdę mówiąc jest to największy spadek od ponad 30 lat – mówi Sebastian Murawski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.
Najwięcej miejsc pracy zaproponowała branża budowlana. W okresie pandemicznym, a także ze względu na rosnącą inflację osoby posiadające wolne środki, lokują swoje oszczędności właśnie w nieruchomości, co napędza budownictwo, dlatego też w tej branży zaobserwowano duży wzrost.
– Pomimo licznych trudności związanych z pandemią, lockdownów, obostrzeń, przedsiębiorcy radzili sobie bardzo dobrze. Zgłosili w ubiegłym roku ponad 6000 wolnych miejsc pracy. To wszystko pokazuje, że przedsiębiorcy zaadoptowali się do trudnych warunków i dobrze radzą sobie z prowadzeniem działalności pomimo właśnie tych trudności – dodaje.
Najliczniejsza grupa osób, którym udało się znaleźć pracę, liczy 3629 osób. To ludzie w przedziale wiekowym od 25 do 34 lat. 24 % bezrobotnych podejmujących prace to osoby z wyższym wykształceniem.
– W ubiegłym roku PUP dysponował ponad 47 milionami złotych na różnego rodzaju wsparcie i działania aktywizujące dla bezrobotnych i prawie 2000 osób z tego wsparcia skorzystało. Ponad 21 milionów przeznaczyliśmy dla osób, które chcą otworzyć działalność gospodarczą. 10 mln złotych to środki przeznaczone na utworzenie dodatkowych stanowisk pracy w firmach, a ponad 11 mln złotych to środki przeznaczone na staże – mówi dyrektor.
Na ten rok PUP w Radomiu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom ze swoim autorskim projektem „
Wracam do Pracy”.
– W ramach konkursu i naboru, które ogłosiło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, PUP przygotował specjalny, innowacyjny projekt, który będzie pewnego rodzaju pilotażem. Projekt polegał na aktywizacji osób, które po różnego rodzaju nieaktywności związanych np. z opieką nad dziećmi, z macierzyństwem lub też opieką nad osobami zależnymi, dorosłymi niepełnosprawnymi np. i chciałyby powrócić na rynek pracy – dodaje Sebastian Murawski.
Celem projektu jest pomoc w ponownym wejściu na rynek pracy po okresie nieaktywności zawodowej. Przez pierwsze 9 miesięcy przedsiębiorca otrzyma wsparcie w wysokości 3300 zł brutto na osobę zatrudnioną na umowę o pracę oraz 10 tys dla pracodawcy, który utrzyma zatrudnienie przez kolejne 6 miesięcy. Liczba miejsc ograniczona do 30. Program będzie realizowany do końca 2023 roku.