W obliczu trudnego rynku pracy pracodawcy mają prostą, ale bardzo efektywną metodę na utrzymanie swoich pracowników. To inwestowanie w ich rozwój zawodowy. Szkolenia stają się bardziej opłacalne niż kosztowne rekrutacje, które są konieczne do uzupełnienia ubytków w załodze.
W dobie szybko zmieniającego się rynku pracy rozwój kompetencji pracowników to klucz do ich satysfakcji i zaangażowania, a także fundament dla sukcesu całej firmy.
Niezadowolenie pracowników z poziomu inwestycji w ich rozwój rośnie
Wyniki raportu ADP „People at Work 2024” jednoznacznie wskazują na rosnące niezadowolenie pracowników z poziomu inwestycji w ich rozwój. Aż 60 proc. badanych uważa, że posiada już umiejętności potrzebne do awansu, jednak tylko 47 proc. z nich twierdzi, że ich pracodawcy inwestują w rozwój niezbędnych kompetencji.
Połowa pracowników zauważa, że w przyszłości rozwój ich umiejętności będzie zależał od kompetencji technologicznych, które teraz mogą być uznawane za zbędne. To sygnał, że pracownicy oczekują większego wsparcia w dostosowywaniu się do zmieniającego się rynku pracy.
Jakie grupy wiekowe oczekują szkoleń?
Młodsze pokolenia są szczególnie zainteresowane rozwojem. W grupie wiekowej 18–24 lata tylko 43 proc. pracowników uważa, że posiada umiejętności niezbędne do awansu, ale wśród osób w wieku 25–34 lata już 62 proc. badanych ma większą pewność co do swoich kompetencji.
Milenialsi, w szczególności ci z tej grupy wiekowej, chętnie rozmawiają o szkoleniach i rozwoju kariery – aż 72 proc. z nich porusza ten temat ze swoimi pracodawcami. W obliczu rosnącej roli sztucznej inteligencji w pracy 43 proc. pracowników liczy na jej wsparcie, jednak 42 proc. obawia się, że AI może zagrażać ich zatrudnieniu.
Jakie firmy inwestują w rozwój pracowników?
Najlepsze wyniki pod względem wsparcia rozwoju pracowników osiągają firmy zatrudniające od 100 do 249 osób. Aż 67 proc. pracowników w takich firmach ocenia swoje kompetencje i możliwości rozwoju w pozytywny sposób, a 57 proc. chwali ofertę szkoleń. Problem pojawia się w większych przedsiębiorstwach.
W firmach zatrudniających ponad 1000 osób tylko 35 proc. pracowników uważa, że otrzymują wystarczające szkolenia, a jedynie 42 proc. ocenia swoje kompetencje jako wystarczające do awansu. Sytuacja w Europie jest szczególnie niepokojąca – tylko 33 proc. pracowników wierzy, że ich pracodawca pomoże im w rozwoju kompetencji potrzebnych w przyszłości.