W 2024 roku poziom szczęścia Polaków w pracy spadł o 1 punkt na 10-punktowej skali, do wartości 5,8, podczas gdy w roku poprzednim wynosił 6,8. Jednym z głównych czynników, który wpływa na ten spadek, jest poczucie stabilności zatrudnienia, wynika z z najnowszej edycji raportu „Szczęście w pracy Polaków” autorstwa No Fluff Jobs oraz Jobhouse.
Osoby, które oceniają swoją pracę jako stabilną, wskazują współczynnik szczęścia na poziomie 6,4, podczas gdy ci, którzy obawiają się o swoje zatrudnienie, na 4,2 punktu szczęścia.
Ile powinna wynieść idealna pensja?
Badania wykazały, że dla 86 proc. pracowników najważniejszym elementem wpływającym na poczucie szczęścia w pracy jest wynagrodzenie. Aż 44 proc. respondentów wskazuje, że ich idealna pensja powinna wynosić od 7 do 12 tys. zł netto. Dla 1/3 badanych najczęstsze zarobki mieszczą się w przedziale 4,5–7 tys. zł netto.
Choć gratyfikacja finansowa jest kluczowa, firmy nie zawsze mają możliwość jej podniesienia, zwłaszcza w czasach kryzysu. Eksperci sugerują alternatywne rozwiązania, takie jak budowanie silnego przywództwa, wspieranie wymiany wiedzy czy elastyczne godziny pracy, które również przyczyniają się do zadowolenia zespołów.
Przez niskie wynagrodzenie nie chcemy polecać swojej pracy
Odsetek osób, które poleciłyby swoją pracę innym, spadł o 12 punktów procentowych, z 31 proc. do 19 proc. Głównym czynnikiem, który wpływa na ten spadek, jest wynagrodzenie – aż 51 proc. ankietowanych wskazuje na konieczność poprawy gratyfikacji finansowych.
Inne ważne aspekty to możliwość rozwoju zawodowego oraz poczucie sensu wykonywanej pracy, wymieniane przez 41 proc. respondentów.
Work-life balance nadal ważny
Badanie wykazało, że coraz więcej pracowników przywiązuje wagę do równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.
Aż 74,5 proc. badanych uznaje za ważne takie elementy jak poczucie sensu pracy, przyjazna atmosfera w zespole, możliwość pracy zdalnej oraz balans między pracą a życiem osobistym. Ankietowani ocenili starania pracodawców o dobrostan pracowników na zaledwie 4,7 punktu na 10-punktowej skali.