Unia Europejska przyjęła nowe zalecenia dotyczące zakazu używania e-papierosów w miejscach publicznych. Choć proces legislacyjny w Polsce jeszcze trwa, kraj – jak już wiadomo – zdecydował się poprzeć te zmiany.
Nowe przepisy mają dotyczyć takich przestrzeni jak place zabaw, parki rozrywki, baseny, plaże, ogrody zoologiczne oraz inne miejsca, w których mogą przebywać dzieci, młodzież oraz osoby wrażliwe na dym tytoniowy.
Gdzie będzie obowiązywał zakaz?
Zgodnie z decyzjami UE zakaz używania e-papierosów ma obejmować miejsca takie jak publiczne place zabaw czy parki, ale także przestrzenie zamknięte – na przykład tarasy czy balkony restauracji.
Polska, wspierając te zmiany, planuje również rozszerzyć zakaz o inne przestrzenie, takie jak przystanki komunikacji publicznej i ogólnodostępne miejsca przeznaczone do zabawy dzieci.
Co zmienia polskie prawo?
Na razie w Polsce nie ma ogólnokrajowego zakazu korzystania z e-papierosów w większości publicznych przestrzeni. Korzystanie z e-papierosów jest zabronione tylko w niektórych miejscach. Są to urzędy, szkoły czy restauracje, które wywieszają tabliczki informujące o zakazie używania tych urządzeń.
Ta sytuacja ma się zmienić. Polskie władze ds. zdrowia pracują nad nowymi regulacjami, a jest na co zwrócić uwagę. Z badań Instytutu Badań Pollster zleconych przez Rzecznika Praw Dziecka opublikowanych kilka lat temu wynika, że 23 proc. nastolatków w Polsce pali e-papierosy, a 72 proc. z tej grupy robi to systematycznie. Światowa Organizacja Zdrowia zauważyła, że Polska znajduje się wśród pięciu europejskich krajów z najwyższym odsetkiem osób palących wśród nieletnich.
E-papieros na cenzurowanym
Wiceminister zdrowia, Wojciech Konieczny, zapowiedział wprowadzenie przepisów zakazujących sprzedaży jednorazowych e-papierosów oraz e-papierosów aromatyzowanych.
Choć projekt ustawy jest już gotowy, wciąż nie podano daty wprowadzenia tych przepisów w życie.
Nowe regulacje mają dalej walczyć z rosnącym wpływem e-papierosów, zwłaszcza wśród młodzieży.