Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH wynika, że oszczędności Polaków wciąż pozostawiają wiele do życzenia. Zaledwie 44,2 proc. respondentów twierdzi, że z dużym (32,6 proc.) lub bardzo dużym (11,6 proc.) prawdopodobieństwem odłoży pieniądze w najbliższych 12 miesiącach.
Chociaż to bardzo dobry wynik w historii badania „Sytuacja na rynku consumer finance”, wciąż ponad połowa Polaków nie widzi szans na oszczędzanie.
Brak oszczędności wciąż problemem większości Polaków
Aż 41,8 proc. ankietowanych wskazało, że ich szanse na zaoszczędzenie jakichkolwiek środków są „znikome”, a 14 proc. oceniło je jako „żadne”. W efekcie 55,8 proc. Polaków przyznaje, że nie ma możliwości odkładania pieniędzy.
Problem pogłębia się wraz z wiekiem. Młodzi w wieku 16–29 lat mają największą nadzieję na oszczędności (57,4 proc.), ale już w grupie 50–64 lata tylko 26,5 proc. widzi taką możliwość, a wśród seniorów 64+ odsetek wynosi zaledwie 27,6 proc.
Na co oszczędzają Polacy?
Ci, którzy są w stanie oszczędzać, najczęściej odkładają na konkretne cele. Według badania:
- 38,3 proc. oszczędza na wakacje,
- 32,3 proc. na remonty,
- 22,6 proc. na zakup dóbr trwałych,
- 15,5 proc. na przyszłą emeryturę.
Ponad jedna piąta respondentów (22,6 proc.) gromadzi oszczędności bez wyraźnego celu, na tzw. czarną godzinę.
Lepszy klimat do oszczędzania, ale czy wystarczający?
Mimo trudności finansowych optymizm Polaków w kwestii możliwości oszczędzania wzrósł. Obecnie 45,9 proc. badanych pozytywnie ocenia klimat do odkładania pieniędzy, co jest dużą poprawą w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy taką opinię wyraziło tylko 34,9 proc.
Te dane pokazują wzrost świadomości i zapobiegliwości finansowej, choć dla większości Polaków bariera w postaci niskich dochodów wciąż pozostaje wyzwaniem nie do przeskoczenia.