Spotkanie autorskie z Magdaleną Grzebałkowską
„Miejsce Biblioteka Publiczna w Radomiu zaprasza na spotkanie autorskie z Magdaleną Grzebałkowską i dyskusję wokół książki “Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej”. Na wydarzenie zapraszamy zarówno członków Radomskiego Klubu Czytelniczego, jak i osoby, które nie należą jeszcze do naszego klubu, ale chciałyby wziąć udział w spotkaniu i rozmowie z pisarką.
Wybitna reporterka Magdalena Grzebałkowska mierzy się z legendą Konopnickiej. Odkrywa rysy na jej wizerunku i sprawia, że znana z czarno-białych portretów ponura matrona przeistacza się w barwną, pełną życia kobietę.
Decyzje, dylematy i rozterki Konopnickiej – buntowniczki, feministki, artystki, pokazują, że była postacią na wskroś współczesną, która wciąż może inspirować, zaskakiwać i szokować.
Magdalena Grzebałkowska – reporterka, autorka bestsellerowych biografii (Beksińskich, Komedy, ks. Twardowskiego) i reportaży historycznych. Mieszka w Gdańsku.”
12.02.2025r. Godz. 17:00-20:00 Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu.
(Buda)Peszt- Wernisaż wystawy fotografii Joanny Szczepaniak
„Budapeszt – stolica Węgier, miasto pełne kontrastów i architektonicznej magii – rozciąga się po obu stronach Dunaju, dzieląc się na spokojną Budę i tętniący życiem Peszt. Wystawa (Buda)Peszt zaprasza do świata wyjątkowego zamku w Peszcie, który powstał w latach 1904–1908 w Parku Miejskim jako hołd dla wielokulturowego dziedzictwa. W jednym miejscu spotykają się gotyk, barok, renesans i styl romański, tworząc niezwykłą podróż przez epoki. Krótki spacer wokół zamku pozwala przeżyć historię, w której każdy zakątek szepcze inną opowieść, a różnorodne style harmonijnie łączą się w jedną fascynującą całość. Każde z sześciu zdjęć na wystawie ukazuje architektoniczne detale, podkreślając magię miejsca, gdzie historia staje się żywa, a czas wydaje się stać w miejscu. Joanna Szczepaniak jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Radomiu. Studiuje na Uniwersytecie Radomskim na kierunku Sztuka Mediów i Edukacja Wizualna.” Wystawa czynna do 8 marca.
12.02.2025r. Godz. 18:00-20:00 Biblioteka Szósta Strona (Filia nr 6 MBP), ul. Kusocińskiego 1a
Spotkanie autorskie z Ignacym Karpowiczem
„Spotkanie autorskie z Ignacym Karpowiczem i promocja książki “Ludzie z nieba Chwała i upadek. Miłość i śmierć. Nowa powieść Ignacego Karpowicza inspirowana historią życia legendarnych lotników: pilota Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury. Rok 1905. Kora spędza dzieciństwo w Bieniakoniach, miasteczku na południe od Wilna. Ma brata bliźniaka i sześć sióstr: Hiacyntę, Kalinę, Różę, Dalię, Rutę i Hortensję. Jako jedyna z dziewczyn nie otrzymała imienia od nazwy kwiatu. Chodzi do tyłu jak rak, bywa psem, rozmyśla nad milionem pozornie błahych spraw. Marzy o innym świecie, tęskni za przygodą, księciem i za bratem Franciszkiem, który wyjechał do
szkół, by zostać kiedyś najsłynniejszym polskim pilotem. Pewnego dnia Cyganka przepowiada jej niepokojącą przyszłość…Karpowicz w Ludziach z nieba narusza filary tradycyjnie pojmowanej tożsamości, przekracza granice czasu i wyobraźni oraz przypomina, że najważniejsze, co nam się w życiu przytrafia, to relacje z drugim człowiekiem.” 13 lutego 2025 roku Godz. 17.00 Biblioteka pod Kolumnami ( Biblioteka Główna MBP), ul. Piłsudskiego 12.
„Cafe luna” – spektakl premierowy
„Opowieść o miłości, pożądaniu, ludzkich namiętnościach. W pewnym lokalu poznajemy bohaterów, którzy, tak jak niejednokrotnie my sami, tkwią w poczuciu pustki, zwątpienia, tęsknoty za prawdziwym „życiem”. Czy odnajdą swoje szczęście? Miłość? Czy pomimo porażki los jeszcze uśmiechnie się do nich? A może nic nie jest tak oczywiste, jak się wydaje?” 13.02.2025r. Godz. 19:00- 20:30 Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego.
Niemoc RMX- Koncert. „NIEMOC RMX jest jubileuszowym projektem zespołu Niemoc, koncertowo podsumowującym dekadę ich współpracy i wachlarz stylów, które muzycy eksplorowali od garażowych początków w Zielonej Górze po dojrzałą fazę, w której tworzą obecnie.
Niemoc to wyjątkowe trio, powstałe w 2014 roku w Zielonej Górze i obecnie działające w Poznaniu. Przez dekadę budowania swojego wachlarza melodyjnych gitarowych riffów i porywających tanecznych bitów, zespół wyrobił sobie niemałą markę na polskiej scenie alternatywnej. Rok 2024 wieńczy 10 lat działalności Niemocy w obecnym składzie, w czasie których udało im się podjąć współpracę z czołówką polskiej sceny (KAMP!, Baasch, Coals, Ofelia, Misia Furtak, Rysy, Oxford Drama, tęskno i inni), wystąpić na wiodących polskich i europejskich wydarzeniach muzycznych (SZIGET, Open’er, Męskie Granie, OFF Festival, MENT Ljubljana, Tauron Nowa Muzyka, Spring Break) i zaznaczyć swoją obecność dla Boiler Room, Sofar Sounds.”
14.02.2025r. Godz. 19:00-23:00 Klub Muzyczny „Dzikie Węże” ul. Parkowa 1.
Wernisaż Bartłomieja Struzika „Przestrzeń Somaktywna”
“Przestrzeń somaktywna” to unikalna instalacja zaprojektowana specjalnie do Galerii Kaplica. Wystawa bada relację między formą przestrzeni a jej odbiorem przez widzów, zachęcając do aktywnego doświadczania i odkrywania w sposób,
który wykracza poza zwykłe oglądanie.”
15.02.25r. Godz.10:00 Wystawa czynna do 13.04.25r. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Bajkowa Niedziela- Spektakl Alicja w Krainie Czarów.
„To przedstawienie na podstawie prozy Lewisa Carolla. Przepiękna inscenizacja kultowej powieści będzie podróżą pełną niespodzianek, humoru i głębokich refleksji oraz prawdziwą ucztą dla zmysłów.”
16.02.25r. Godz. 11:00-13:00 Resursa Obywatelska, Malczewskiego 16
Filmowy Angielski- Bezpłatne zajęcia z J. Angielskiego dla dorosłych.
„Chcesz zacząć przygodę z językiem angielskim? Lubisz dobre kino? Weź udział w bezpłatnych zajęciach, podczas których małymi krokami, w przyjaznej atmosferze, z wykorzystaniem popularnych filmów, będziemy poznawac podstawy języka angielskiego.” Wstęp wolny.
17.02.2025r. Godz. 14:00-15:00 Biblioteka Pedagogiczna w Radomiu Tadeusza Kościuszki 5A, 26-610 Radom.
Wenecki bal karnawałowy- Prawie 2- Zajęcia dla seniorów w Ramach cyklu kreatywny senior.
„Biblioteka zaprasza wszystkich chętnych seniorów do wspólnego spędzenia czasu. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy pod numerem: 48 363-09-50.”
18.02.25r. Godz. 12:00-15:00 Biblioteka Osiedlowa Filia nr.1 ul. Osiedlowa 9 Radom.
Wykład Grodzisko Piotrówka w Państwie pierwszych Piastów.
„Wykład Doroty Pogodzińskiej, kustosza działu archeologii Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Radom jest jednym z wielu polskich miast posiadających bogatą przeszłość. Właśnie takie miejsca, z reguły pomijane przez skoncentrowaną na „wielkich” wydarzeniach historiografię, tworzyły unikalny pejzaż średniowiecznej Polski. Piotrówka jest jednym z najważniejszych elementów kształtujących historyczny i kulturowy krajobraz Radomia. Jest jednocześnie miejscem zapomnianym – na skutek splotu różnorakich czynników, zapisane w formie wzgórza ponad 1000-letnie dzieje miasta pozostają nieczytelne dla jego mieszkańców.”
Wstęp wolny.
19.02.25r. Godz. 15:30-17:00 Biblioteka Pedagogiczna w Radomiu.