W dobie mediów społecznościowych fake newsy rozprzestrzeniają się błyskawicznie, a ich wpływ na społeczeństwo jest coraz większy. Aby temu przeciwdziałać, uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu stworzyli projekt „Wybierz Język Faktów”, który realizują w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii.
Ich działania koncentrują się na edukacji młodzieży w zakresie weryfikowania informacji i rozpoznawania manipulacji w internecie. Licealiści organizują warsztaty w szkołach podstawowych oraz prowadzą kampanię w mediach społecznościowych, by pomóc młodszym użytkownikom internetu lepiej orientować się w świecie cyfrowych treści.
Warsztaty dla uczniów szkół podstawowych
Główna grupa odbiorców projektu to uczniowie w wieku 10–15 lat, którzy są szczególnie narażeni na dezinformację w mediach społecznościowych. Zajęcia odbyły się już w PSP 1, PSP 17 i PSP 34 w Radomiu, a udział w nich wzięło ponad 400 uczniów.
Dzięki interaktywnym warsztatom młodzież dowiaduje się, jak sprawdzać źródła informacji, rozpoznawać manipulacje i podejmować świadome decyzje w świecie pełnym sprzecznych treści.
Wsparcie lokalnych firm i przyszłość projektu
Projekt rozwija się dzięki wsparciu takich firm i organizacji jak Baika s.c., Jadar, Wodmix Armatura s.c., Kocham Skakać Radom, Galeria Uśmiechu s.c., Stowarzyszenie Demagog, Biuro Rachunkowe Małgorzata Terlikowska, Drukarnia IMD. Korba Anna. Dzięki nim licealiści mogli dotrzeć do większej liczby uczniów i zorganizować profesjonalne materiały edukacyjne.
Choć projekt powoli dobiega końca, jego uczestnicy nie zamierzają zwalniać tempa – planują kolejne warsztaty i dalsze działania w sieci, by uświadamiać jeszcze większą liczbę osób. „Wybierz język faktów” to dowód na to, że młodzież może aktywnie kształtować świadome i krytyczne społeczeństwo.