Podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej w Radomiu przegłosowano uchwałę intencyjną ws. likwidacji VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego. Jak przekonują władze Radomia takie działanie jest konieczne, bowiem do szkoły uczęszcza za mało uczniów.
– Rozpoczynamy dzisiaj procedurę likwidacyjną. Ona będzie się składała z dwóch uchwał. Ta uchwała jest tzw. intencyjną. Natomiast uchwała o likwidacji będzie formułowana po pozytywnym przyjęciu dzisiejszej. Skąd taka sytuacja? Odpowiedź jest smutna zawsze, ale wynikająca z tego, co jest aktualnym funkcjonowaniem liceum „Sobieskiego”. Mianowicie w liceum nie ma klasy pierwszej, klasy drugiej, są dwie klasy trzecie, które 27 kwietnia 2018 roku kończą swoją pracę, czyli w rzeczywistości od 28 kwietnia w tej szkole nie będzie żadnego ucznia – wyjaśnił Karol Semik, wiceprezydent Radomia.
Projekt uchwały poparli radni Platformy Obywatelskiej.
– Co najmniej od dwóch lat już ta szkoła jest w wygaszaniu praktycznie, bo od dwóch lat nie ma klas pierwszych, został tylko klasa trzecia. Będzie matura w przyszłym roku i nie ma sensu trzymania tego liceum dalej ponoszenia kosztów. Po prostu należy ją zlikwidować – powiedział Wiesław Wędzonka, radny Platformy Obywatelskiej.
Z kolei radni Prawa i Sprawiedliwości, choć rozumieją, że za chwilę w szkole praktycznie nie będzie uczniów to obawiają się o los nauczycieli i personelu administracyjnego.
– Trzeba pamiętać, że zawsze likwidacja placówki to są zawsze likwidacje etatów, to mogą być zwolnienia. Więc ja dzisiaj wstrzymam się przy głosowaniu. I poczekam na dalsze kroki ze strony miasta. Jeżeli prezydent przedstawiając już właściwą uchwałę o likwidacji szkoły przedstawi nam plan przejęcia tych ludzi, nauczycieli, etatów administracyjnych i będzie to plan bezpieczny dla załogi szkoły to wtedy jestem nawet skłonny poprzeć taką decyzję. Ale tak jak mówię, na razie za wcześnie, żeby się określić – zakończył Jakub Kowalski, radny Prawa i Sprawiedliwości.
Władze Radomia przekonują, że wielu nauczycieli z VIII LO ma dodatkowe etaty w innych szkołach i likwidacja placówki nie odbije się na nich negatywnie. Dodajmy, że za likwidacją liceum „Sobieskiego” zagłosowało 15 radnych, dwóch było przeciw, dziewięciu wstrzymało się od głosu.