W czwartek, 6 czerwca na Placu Corazziego w Radomiu Samorząd Województwa Mazowieckiego promował profilaktykę badań oraz zdrowy styl życia. W ramach Pikniku Rodzinnego Zdrowie dla Wszystkich można było bezpłatnie wykonać podstawowe badania, a także zasięgnąć porad specjalistów m.in. z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.
– Dzisiaj w związku z piknikiem promocji zdrowia województwa mazowieckiego mamy możliwość przebadania poziomu cholesterolu, poziomu glukozy, które wykonują pracownicy naszego szpitala, pielęgniarki jak i diagnostki laboratoryjne – mówi Norbert Wierzbicki z Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej MSS w Radomiu
Jak zapewniają specjaliści – wczesne wykrycie i zdiagnozowanie choroby daje gwarancje skutecznego leczenia.
– To jest uczulenie wszystkich naszych mieszkańców miasta na problemy zdrowia. Warto badać się, warto kontrolować się, korzystać z takich akcji bo wcześnie wykryte choroby są gwarancją tego, że można je skutecznie wyleczyć. Tak naprawdę społeczeństwo jest zabiegane, nie ma czasu, a organizacja takich imprez daje taką szansę. Przy okazji takiej imprezy rozrywkowej można skontrolować sobie ciśnienie, skontrolować sobie poziom glukozy. To są choroby społeczne więc występujące w dużej populacji społeczeństwa – tłumaczy Ewa Golonka, Naczelna Pielęgniarka Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.
Na stoisku Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego można było m.in. sprawdzić swoje umiejętności jazdy na jednośladzie, ale także dowiedzieć się jak bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym i otrzymać zestaw odblasków.
– Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego nie tylko powinien być kojarzony z egzaminami na prawo jazdy, ale także z dbaniem o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dzisiaj promujemy noszenie odblasków. Noszenie odblasków zwiększa nasze bezpieczeństwo, także chroni nasze życie w trakcie poruszania się po drogach publicznych – wyjaśnia Marcin Ciężkowski, dyrektor WORD w Radomiu.
Uczniowie radomskich szkół uczyli zasad prawidłowej resuscytacji.
– Wskazujemy konkretną osobę, żeby przygotowała telefon, zadzwoniła po pogotowie ratunkowe. Podajemy dokładnie najpierw dokładne miejsce gdzie jesteśmy, ile osób jest poszkodowanych, w jakim stanie jest osoba. Mówimy, że przystępujemy do resuscytacji. U osoby dorosłej zaczynamy od trzydziestu uciśnięć i dwóch wdechów. Następnie wykonujemy dwa wdechy. Również udrożniamy drogi oddechowe, odchylamy głowę do tyłu. Zatykamy nos. Swoimi ustami szczelnie obejmujemy usta poszkodowanego. Zauważamy, że klatka piersiowa się poruszyła czyli nasze wdechy zostały prawidłowo wykonane – instruuje Julia Chojnacka, uczennica I LO im. Mikołaja Kopernika w Radomiu.
Uczestnicy Pikniku Rodzinnego Zdrowie dla Wszystkich mogli także bezpłatnie wykonać badanie mammograficzne, badanie słuchu oraz sprawdzić stan swoich kości. Organizatorem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu.