Galeria Rogatka ponownie zapełniona. Tym razem oglądać tam można wystawę prac laureatów 7. Międzynarodowego Konkursu na Rysunek im. Andriollego Nałęczów 2021.
– Ze względu na wielkość galerii, mój pomysł na to, żeby pokazać te wystawę, był taki, żeby pokazać laureatów, laureatów tej wystawy. Mam nadzieję, a rozmawiałem już wcześniej z organizatorami tej wystawy, by wystawa w Radomiu była takim elementem cyklicznym – mówi prof. dr hab. Andrzej Markiewicz, dziekan wydziału sztuki UTH
Na wystawie prezentowany jest rysunek w formie tradycyjnej, czyli wykonany klasycznymi metodami rysunkowymi. Dodatkowo prace nie mogą przekroczyć rozmiaru 50×70 cm.
– To jest rysunek tylko tradycyjny i są dwie tylko takie wystawy pokonkursowe tego typu: Lubaczów i właśnie Nałęczów, że taką sztukę promuje – wyjaśnia profesor Adam Panek, organizator.
Cała wystawa 7. Międzynarodowego Konkursu na Rysunek im. Andriollego liczy ponad 90 prac. W przeciągu roku będzie można oglądać ją w całym kraju, a jej ostatni etap kończy się w Nowym Jorku.
– Tak dobieramy jurorów, szukamy takiego podejścia tolerancyjnego, żeby były różne tendencje w kwalifikowaniu tych prac, także mimo że jest to rysunek klasyczny, ale te tendencje są bardzo różne – dodaje Zbigniew Strzyżyński, kurator wystawy.
Michał Elwiro Andriolli był polskim rysownikiem, ilustratorem i malarzem, przedstawicielem romantyzmu. Jego losy były związane z obszarami południowo-wschodniego Mazowsza oraz Nałęczowem, gdzie zmarł i został pochowany.