Badanie „Jak kredyt hipoteczny wpływa na relacje w związkach?”, przeprowadzone na zlecenie ANG Odpowiedzialne Finanse, ukazało interesujące wnioski dotyczące wpływu posiadania dzieci i kredytu hipotecznego na trwałość relacji.
Okazuje się, że aż 74 proc. ankietowanych uważa, że to dzieci najbardziej wzmacniają ich związki. Na drugim miejscu, jako element scalający, wskazywany jest kredyt hipoteczny, co potwierdziło 35 proc. respondentów. Zaskakujące jest, że tylko jedna piąta badanych uważa, że to ślub stabilizuje relację, a różnice w ocenie tej kwestii widać między płciami – 26 proc. mężczyzn wskazuje na rangę formalizacji związku, podczas gdy tylko 15 proc. kobiet podziela to zdanie.
Kredyt hipoteczny to konieczność?
Badanie przeprowadzono na grupie 325 osób będących w związkach i mających wspólny kredyt. Okazuje się, że aż 90 proc. respondentów uważa, że posiadanie kredytu jest powszechnym zjawiskiem w ich otoczeniu. Większość ankietowanych postrzega kredyt jako pozytywny krok w życiu – 80 proc. osób wskazuje, że kredyt zapewnił im niezależność, a 70 proc. uważa, że to naturalny etap dorosłości.
Jednak nie dla wszystkich kredyt jest tylko pozytywnym doświadczeniem – 31 proc. respondentów widzi w nim przymus i żałuje decyzji o jego zaciągnięciu.
Kredyt jako stresor dla związku
Wspólny kredyt hipoteczny bywa wyzwaniem, szczególnie dla młodych par. W badaniu 20 proc. osób przyznało, że kredyt spowodował konflikty w ich związkach. Kredyt może być również motywacją do poprawy sytuacji finansowej – aż 58 proc. respondentów mających kredyt szukało dodatkowych źródeł dochodu lub starało się o awans w pracy.
Kredyt hipoteczny może bardziej skomplikować życie parom z krótszym stażem – relacje młodych par żyjących wspólnie do 5 lat są bardziej podatne na wpływ finansowych zobowiązań. Młode pary często dopiero uczą się wspólnego zarządzania finansami, dlatego niekoniecznie potrafią sprawnie poradzić sobie z kredytem.
Czy chęć wzięcia kredytu wymusza szybszy ślub?
Wpływ kredytu na relacje wykracza poza kwestie finansowe. Dla 16 proc. ankietowanych wzięcie kredytu było czynnikiem, który przyspieszył lub opóźnił decyzję o ślubie – w 11 proc. przypadków małżeństwo zawarto szybciej, a w 5 proc. później. Szczególnie dotyczy to związków trwających krócej niż 5 lat. Powód?
Lepsze warunki kredytowe i większe zaufanie ze strony banków dla małżeństw. Z badań wynika także, że Polacy najczęściej decydują się na kredyt w relacjach trwających od 3 do 5 lat (25 proc.), przy czym podobny odsetek (24 proc.) podejmuje ten krok dopiero po ponad 10 latach życia razem.