Mikro–, mali i średni przedsiębiorcy planują jeszcze w tym roku podnieść ceny. Najważniejszym powodem takiej decyzji są rosnące koszty pracy.
Z badania Skaner MŚP, przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor, wynika, że blisko 55 proc. przedsiębiorców w trzecim kwartale poinformowało o podwyżkach, z czego około 15 proc. już podniosło ceny. Kolejne 40 proc. planuje to zrobić do końca roku.
Kto planuje podwyżki?
Najczęściej o planowanych podwyżkach mówią firmy z branży budowlanej – aż 63 proc. przedsiębiorców z tego sektora przewiduje wzrost cen, z czego 16 proc. już podniosło stawki. W branży transportowej połowa firm również planuje podwyżki.
Niemal 32 proc. firm z sektora usług, handlu i przemysłu nie planuje podnosić cen, a 22 proc. rozważa ich obniżenie. Wśród średnich firm 20 proc. jeszcze nie zdecydowało o ewentualnych zmianach cen, a wśród mikrofirm wątpliwości ma jedynie co dziesiąta.
Koszty pracy trzeba z czegoś pokryć
Przedsiębiorcy wskazują, że główną przyczyną planowanych podwyżek są rosnące koszty pracy. Są one szczególnie dotkliwe dla branży przemysłowej i handlowej, jednak firmy budowlane oraz transportowe i inne również odczuwają wzrost rachunków za energię i gaz.
Inflacja jest najczęściej wskazywana jako czynnik wpływający na decyzje cenowe w sektorze usług. Wpływ na wzrost kosztów mają także wysokie stopy procentowe, ceny energii oraz zapotrzebowanie na materiały budowlane związane z odbudową terenów dotkniętych powodzią.
Sprzedaż spada, trudno utrzymać płynność
Co piąty przedsiębiorca zauważył spadek sprzedaży, a tyle samo firm boryka się z trudnościami w znalezieniu odpowiednich pracowników. Dodatkowo, 10 proc. mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw zmaga się z problemami związanymi z utrzymaniem płynności finansowej oraz z odzyskiwaniem należności od kontrahentów.
20 proc. firm zatrudniających od 10 do 249 pracowników widzi wyzwanie w poszukiwaniu nowych rynków zbytu, podczas gdy jedynie 13 proc. najmniejszych firm zgłasza ten problem.