W Polsce ośmiogodzinny dzień pracy to dla wielu przedsiębiorców rzadkość. Z raportu EFL wynika, że 77 proc. właścicieli firm regularnie przekracza standardowe normy czasu pracy. W mikroprzedsiębiorstwach ten wskaźnik wynosi aż 90 proc.
Co dziesiąty przedsiębiorca pracuje nawet 11 godzin dziennie. Mikrofirmy mają najtrudniej – niemal połowa ich właścicieli spędza przy biurku ponad 10 godzin każdego dnia.
Telewizja i internet zamiast ruchu
Przed wydłużony czasu pracy odpoczynek przedsiębiorców nie jest tak luksusowy, jak mogłoby się wydawać.
Aż 78 proc. z nich relaksuje się przed telewizorem, a 70 proc. szuka wytchnienia w internecie. Tylko jedna czwarta właścicieli firm znajduje czas na aktywność fizyczną, a jedynie 19 proc. sięga po książki czy prasę. Właściciele średnich firm częściej wybierają w wolnych chwilach rozwój intelektualny.
Równowaga między pracą a życiem nie dla wszystkich
Work-life balance dla polskich przedsiębiorców to wciąż wyzwanie. Aż 30 proc. z nich przyznaje, że nie jest w stanie oddzielić pracy od życia prywatnego. Szczególnie dotyczy to właścicieli mikrofirm; tutaj brak jasnej granicy między sferą zawodową a osobistą to norma.
Co trzeci badany stara się dbać o własny dobrostan poprzez okresowe zwolnienie tempa pracy, a 29 proc. właścicieli decyduje się na wyjazdy i urlopy. W większych firmach planowanie wypoczynku jest bardziej zorganizowane, natomiast mikroprzedsiębiorcy często muszą korzystać wyłącznie z krótkich, doraźnych przerw.
Kto lepiej dba o pracowników?
Różnice między mikroprzedsiębiorstwami a większymi firmami uwidaczniają się również w podejściu do pracowników. Aż 81 proc. średnich firm proponuje różne formy poprawy ich samopoczucia, podczas gdy tylko 51 proc. mikrofirm przewiduje jakąkolwiek pomoc w tym zakresie.
Przykładem może być wsparcie dla rodzicielstwa – 98 proc. średnich przedsiębiorstw prowadzi takie programy, natomiast w mikrofirmach robi tak co czwarta. Wsparcie pasji pracowników oferuje zaledwie 19 proc. mikroprzedsiębiorstw, a zdrowie psychiczne pracowników wspiera 38 proc. firm – zazwyczaj pomoc przejawia się w formie karnetów na siłownię lub spotkań integracyjnych.