Zastanawialiście się kiedyś, czy istnieje możliwość, by korzystać z mniejszych
i bardziej kompaktowych urządzeń niż wózki widłowe, nie tracąc przy tym z ich możliwości unoszenia? Odpowiedź brzmi – tak! Wystarczy wybrać funkcjonalne wózki paletowe elektryczne!
Widłowe czy paletowe? – czym się różnią
Wózki paletowe (takie jak tutaj) ze względu na posiadane widły, często bywają błędnie zaliczane również do kategorii wózków widłowych. Obydwa typy urządzeń posiadają napęd – spalinowy lub elektryczny w przypadku widlaków i elektryczny dla wózków paletowych. Jednak urządzenia te znacznie różnią się od siebie pod względem budowy.
Wózki widłowe są znacznie większe. Ich konstrukcja każdorazowo obejmuje również ramę bezpieczeństwa z fotelem przeznaczonym dla operatora, a także wysoki, rozsuwany maszt z karetką oraz widłami. Widlaki, ze względu na swoją dużą wagę wyposażone są również w przeciwwagę, która zapewnia im stabilność.
Co ważne – przez specyficzną budowę oraz niewielkie koła wózki paletowe elektryczne wykorzystuje się przede wszystkim na równych, utwardzonych powierzchniach. W przeciwieństwie do widlaków, których część modeli może być wykorzystywana również na zewnątrz budynków, radząc sobie z jazdą po niewielkich wzniesieniach czy nieutwardzonych powierzchniach.
Wózki widłowe elektryczne, o których mowa w tym tekście są nieco większe niż prowadzone paleciaki bez napędu. Jednak wciąż urządzenia te pozbawione są kabiny operatora, a ich rozmiar jest znacznie mniejszy niż widlaków. Najważniejsze w budowie paleciaków elektrycznych są:
- dyszel – który ułatwia prowadzenie wózka;
- akumulator – wymienny, służący do napędzania urządzenia energią elektryczną;
- widły – to na nich unosi się ładunki, są zatem niezbędne w operacjach unoszenia i pobierania ładunków.
Pozostałe elementy budowy paletowych wózków elektrycznych zależą od konkretnego typu paleciaka.
Jakie wózki paletowe elektryczne można wyróżnić?
Wśród paleciaków elektrycznych wyróżnić można 4 główne typy:
- paleciaki elektryczne prowadzone;
- wózki elektryczne paletowe z masztem;
- paletowe wózki z rozkładanym podestem dla operatora;
- napędzane paleciaki z miejscem stojącym dla operatora.
Szczegółowa budowa i wymiary paleciaków (oraz waga) mogą także różnić się nieznacznie w zależności od marki urządzenia. Długość wideł zależna jest również od konkretnego modelu pojazdu.
Które wózki bardziej opłaca się wybierać?
Przyjęło się iż do transportowania oraz unoszenia ładunków na wysokość kilku metrów wybiera się zazwyczaj tradycyjne widlaki. Jednak prawidłowo dobrany wózek paletowy elektryczny może z łatwością zastąpić wózek widłowy. Głównie dlatego, iż wózki paletowe wyposażone w maszt mają możliwość unoszenia ładunków nawet na kilka metrów. Są przy tym znacznie bardziej poręczne, mniejsze, łatwiejsze w obsłudze a przede wszystkim… tańsze!
Różnica pomiędzy ceną wózków widłowych, a paletowych jest znaczna. Przyjmuje się, że koszty zakupu nowych urządzeń to:
- około 70 tysięcy złotych dla widlaków elektrycznych;
- około 65 tysięcy złotych dla widlaków spalinowych;
- natomiast zaledwie około 20 tysięcy złotych za nowy wózek elektryczny paletowy.
Jak widać, w cenie jednego widlaka, można nabyć aż 3 wózki paletowe z napędem.
Wózki paletowe elektryczne – dla kogo?
Wózki paletowe z napędem doskonale radzą sobie w lekkich oraz średnio zaawansowanych pracach. Posiadają podobno umiejętności co widlaki, unosząc, przewożąc i składując ładunki w wyznaczonych miejscach. Poza ceną, ogromnym atutem tych urządzeń ich niewielki rozmiar. To właśnie, między innymi, dzięki niemu są tak często i chętnie wybierane. Przeciętny wózek paletowy elektryczny sprawdza się w trakcie obsługi towarów stosunkowo wąskich korytarzach czy pomiędzy regałami, kompaktowa budowa zapewnia mu dobrą zwrotność. Z uwagi na te możliwości, wózki paletowe wybierane są do miejsc, gdzie ruch pieszy odbywa się po tych samych trasach, co ruch urządzeń obsługujących. Jest to bezpieczne rozwiązanie, ponieważ praca na elektrycznych paleciakach jest cicha, a widoczność bardzo dobra.
Z urządzeń tego typu korzysta się m.in:
- w sklepach, marketach oraz hipermarketach;
- w hurtowniach oraz magazynach;
- w zakładach produkcyjnych;
- na zapleczach dużych firm/restauracji itp, gdzie paleciaki służą do odbioru i rozładowania zamówień.
A także na wszelkich składach czy w centrach logistycznych, gdzie idealnie sprawdzają się nie tylko transportując ładunki do hali, ale również pobierając je bezpośrednio z wnętrza ciężarówek, co umożliwia im ich niewielki rozmiar.
Paleciaki elektryczne – podsumowanie
Wózki paletowe elektryczne to wydajne i wygodne w użyciu pojazdy, które sprawdzają się w transportowaniu ładunków. Ich niska cena i duże możliwości sprawiają, że są chętnie wybierane w wielu branżach.
Szukasz paleciaków z napędem elektrycznym dla Twojego biznesu? Sprawdź na: www.toyota-widlowe.pl/29-wozki-paletowe-elektryczne
___________________________________________
Magdalena Kopeć
Specjalistka SEO SEM
www.seolo.pl
Pozycjonowanie stron i sklepów internetowych