Pożyczki pod zastaw wciąż mają się dobrze. Dzięki nim weźmiemy mieszkanie na kredyt czy sfinansujemy zakup auta. W przypadku poważniejszych kłopotów finansowych pozwolą także na uzyskanie wsparcia bez sprawdzania nas w bazach oraz zaświadczenia o zarobkach. Sprawdźmy, jak najłatwiej otrzymać pożyczkę pod zastaw.
Chcąc mieć własne mieszkanie, z pewnością zastanawiasz się nad kredytem hipotecznym
W samym 2019 roku banki udzieliły 225 000 kredytów hipotecznych na łączną sumę 62,6 miliardów złotych. Są to pieniądze celowe, czyli udzielane z myślą o konkretnym przeznaczeniu, a więc nabyciu lub wybudowaniu własnych czterech ścian. Pożyczki hipoteczne oferują zaś gotówkę do wydania na dowolny cel. W jednym i drugim przypadku zastawem jest jednak nieruchomość.
Kredyt hipoteczny to produkt finansowy, który banki sprzedawać mogą na podstawie Ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Uzyskać możemy go wyłącznie na cel związany z nieruchomością: nabycie jej czy wyremontowanie. Nieco inaczej jest z pożyczką hipoteczną.
Oprócz dowolnego przeznaczenia pieniędzy, pożyczka pod zastaw nieruchomości różni się od kredytu hipotecznego znacznie mniejszymi obwarowaniami prawnymi. Oznacza to, że udzielają jej nie tylko banki, ale również inne instytucje finansowe. Dzięki temu łatwiej uzyskamy pieniądze, jeśli posiadamy już mieszkanie. Zakup pierwszego własnego lokum wiązał będzie się już z kredytem i zmusi nas do wizyty w banku.
Pożyczka pod zastaw to popularne rozwiązanie przy kupowaniu auta
Wszyscy entuzjaści czterech kółek wiedzą, że kupno samochodu traktować można jako inwestycję. Wymagającą niekiedy nakładów może i sporych, ale zdecydowanie wartych poniesienia. Jeśli musimy jak najszybciej nabyć pojazd, w przypadku samochodu z drugiej ręki idealnym rozwiązaniem może być pożyczka pod zastaw auta. Jako że od kilku lat banki odchodzą od klasycznych kredytów samochodowych, woląc sprzedać klientowi wyżej oprocentowany kredyt gotówkowy z pieniędzmi na dowolny cel, zrobiło to na rynku miejsce dla innych instytucji finansowych.
Co ciekawe, u pożyczkodawców takich jak https://autokapital.pl pożyczka pod zastaw samochodu możliwa jest nie tylko wówczas, gdy chcemy sfinansować zakup auta z drugiej ręki. W celu zmniejszenia kosztów pożyczki możemy zastawić posiadany już pojazd i wydać pieniądze na dowolny cel. Ludzi z problemami finansowymi ucieszy ponadto fakt, że w jej przypadku nie są sprawdzane bazy BIK i innych biur informacji gospodarczej. Nie potrzebujemy również zaświadczeń o dochodach.
Jakie są wady tej formy finansowania? Pożyczkodawca na czas spłaty zobowiązania staje się właścicielem 51% samochodu, co odnotowuje się również w dokumentach samochodu (dowód rejestracyjny i karta pojazdu). Oczywiście nadal korzystamy z niego tak jak przed wzięciem pożyczki, ale nie możemy go sprzedać, a w przypadku szkody całkowitej ubezpieczenie OC w pierwszej kolejności zabezpieczy interesy finansowe pożyczkodawcy. Z zastawionym pojazdem będziemy musieli obchodzić się więc jak z jajkiem.
Tak naprawdę zastawić można wszystko, co ma wymierną wartość
Kiedy chcemy uzyskać pożyczkę pod zastaw, nie zawsze mamy do dyspozycji posiadany już samochód czy własne mieszkanie, nieobciążone jeszcze hipoteką. Dobra wiadomość jest taka, że zastawić można nie tylko nieruchomości oraz samochody. Do innych dóbr, które posłużyć mogą za zastaw, należą:
- pojazdy takie jak motocykle
- sprzęt RTV,
- komputery i gadżety elektroniczne
- biżuteria
- złoto i srebro
- antyki
- dzieła sztuki
- sprzęt sportowy
Pożyczki pod zastaw takich rzeczy mogą być bardziej sensowne niż zastawianie nieruchomości czy samochodu. Kiedy musimy jednak uzyskać kwotę rzędu kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych, wówczas nieodzowne będzie skorzystanie z większego zabezpieczenia. Pożyczka pod zastaw auta sięgać może nawet kilkudziesięciu procent jego wartości!