Zakupienie ubezpieczenia OC w Polsce jest obowiązkowe, jednak nie wszyscy mogą pozwolić sobie na jednorazowe wpłacenie całej stawki. Z tego powodu powstało rozwiązanie polegające na rozłożeniu płatności na kilka części. Wiąże się ono jednak z koniecznością poniesienia kosztów oprocentowania naliczanego przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Gdzie wykupienie ubezpieczenia OC w systemie ratalnym jest najtańsze?
Różnice w dostępnych ofertach
Poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różne stawki ubezpieczenia OC w systemie ratalnym. Każde z nich dolicza do ogólnej ceny oprocentowanie, które wynosi od 7 do nawet 188%. Tak ogromne różnice wynikają w dużej mierze również z liczby rat w ciągu roku. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest podzielenie płatności na pół, ale wielu ubezpieczycieli oferuje również możliwość wpłacania składki kwartalnie lub miesięcznie.
Oprocentowanie jest najniższe w sytuacji, gdy zdecydujesz się na dwie raty w ciągu roku. Jeśli chcesz płacić składkę co miesiąc, musisz liczyć się z tym, że ostateczna cena ubezpieczenia może stać się nawet trzy razy większa.
Dostępne oferty ubezpieczycieli znajdziesz w kalkulatorze polis OC na stronie https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/.
Gdzie jest najtaniej?
Oferty poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych różnią się w zależności od charakterystyki konkretnego pojazdu i jego właściciela. Jeśli masz zniżki w konkretnej firmie, prawdopodobnie propozycja tego ubezpieczyciela będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Przed zdecydowaniem się na konkretną polisę warto jednak porównać co najmniej kilka ofert, co możesz z łatwością zrobić za pomocą porównywarek internetowych.
Najpopularniejsze towarzystwa ubezpieczeniowe a dopłata do składki OC w przypadku dwóch rat:
- Axa Direct – 7%,
- Generali – 30%,
- Link4 – 7%,
- AVIVA – 20%,
- Proama – 30%,
- Wiener – 13%.
Szczegółowe zestawienie ofert poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych znajdziesz tutaj: https://rankomat.pl/samochod/najtansze-ubezpieczenie-oc-na-raty.
Większość towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia rozłożenie płatności jedynie na dwie raty. Czasami stosuje się także system kwartalny, a zdecydowanie najrzadziej – miesięczny. Każdy ubezpieczyciel pracuje według własnych zasad, dlatego przed podpisaniem umowy zapoznaj się ze szczegółami oferty. Może się również zdarzyć, że rozbicie płatności na więcej rat niż dwie jest dostępne jedynie w sytuacji, gdy wykupisz pakiet OC i AC.
Jeśli wyjątkowo zależy Ci na rozbiciu płatności na system miesięczny, czasami istnieje możliwość skorzystania z usług pośredników. Ich zadaniem jest wpłacenie pełnej sumy, a następnie pozyskiwanie kolejnych rat od klienta. Wówczas oprocentowanie może wynieść zaledwie 20%, a nie ponad 150%, jak ma to miejsce w przypadku większości towarzystw ubezpieczeniowych oferujących taką opcję.
Co ciekawe, niektóre firmy zastrzegają, że rozbicie na raty jest możliwe jedynie od pewnej kwoty. Najczęściej jest to kilkaset złotych, jednak wartość różni się w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Przed podpisaniem umowy należy zapoznać się z takimi warunkami i wybrać firmę, której oferta odpowiada Twojej aktualnej sytuacji.
Czy kupno ubezpieczenia na raty się opłaca?
Po przeliczeniu ostatecznego kosztu, polisa rozbita na raty nie jest zbyt opłacalnym rozwiązaniem. Czasami zdarzają się jednak sytuacje, gdy właściciel pojazdu nie może sobie pozwolić na wpłacenie pełnej kwoty jednorazowo. Wówczas system ratalny jest dobrą opcją, która pozwala na nabycie obowiązkowego ubezpieczenia w terminie. Przerwa w polisie OC może bowiem skutkować naliczeniem kary wynoszącej nawet 5200 zł, co znacznie przewyższa standardową cenę ochrony OC.
Zakupienie ubezpieczenia OC na raty jest również lepszą opcją niż branie pożyczki na ten cel. Takie przedsięwzięcie wiąże się, oczywiście, z dopłatą, jednak zazwyczaj utrzymuje się ona na poziomie 10-30%. W skali roku może to być na tyle nieznaczna suma, że zupełnie nie odczujesz dodatkowego wydatku.