Prawem każdego nowego pracownika, jak i obowiązkiem każdego pracodawcy jest zaznajomienie nowych zatrudnionych osób z potencjalnym ryzykiem zawodowym. Ryzyko to wiąże się ściśle z wykonywaną pracą. Pracodawca powinien poinformować pracownika o wszelkich niebezpieczeństwach, jakie nad nim czyhają, a to wszystko opisane jest dokładnie w Kodeksie Pracy.
- Ocena ryzyka zawodowego – co to?
- Czego nie może pominąć ocena ryzyka zawodowego?
- Aktualizacja oceny ryzyka zawodowego
Ocena ryzyka zawodowego – co to?
Termin „ocena ryzyka zawodowego” może mieć wiele skomplikowanych definicji, jednak najprościej mówiąc dotyczy potencjalnych zdarzeń i strat, które mogą nastąpić w czasie wykonywania zadań nałożonych na pracownika. Należy wziąć tutaj pod uwagę wszelkie skutki zdrowotne, które mogą mieć miejsce również w otoczeniu pracownika. Ocena ryzyka zawodowego to dokładne sprawdzenie wszystkich czynników, jakie występować mogą na miejscu pracy oraz które mają potencjalną moc wyrządzenia jakiejkolwiek krzywdy pracownikom.
Dokonanie tej oceny pozwala na sprawdzenie, czy pracodawca podjął wszelkie niezbędne kroki do maksymalnej ochrony i zabezpieczenia podwładnych przed zagrożeniami czyhającymi na nich w miejscu pracy. Jednym z najważniejszych obowiązków pracodawcy jest właśnie pozbycie się wszelkich zagrożeń, lub maksymalna próba ochrony przed nimi. Więcej informacji na temat oceny ryzyka zawodowego można znaleźć na stronie https://sklep.pogotowiebhp.com.pl/.
Czego nie może pominąć ocena ryzyka zawodowego?
Dokument, jakim jest karta ryzyka zawodowego, musi zostać sporządzony w formie pisemnej. Niezbędne jest umieszczenie w niej odpowiednich danych, czyli informacje dotyczące położenia stanowiska w danym miejscu pracy, jego wysokość, powierzchnię, opis konkretnych pomieszczeń, do których pracownicy posiadają dostęp oraz stosunek powierzchni okien względem podłogi.
W karcie ryzyka zawodowego powinna znaleźć się informacja dotycząca wszelkich czynności, jakie ma za zadanie wykonać pracownika w czasie zmiany oraz na danym stanowisku pracy. Ponadto karta ryzyka zawodowego musi uwzględniać maszyny, z jakich korzysta pracownik oraz wszelkie inne urządzenia.
Aktualizacja oceny ryzyka zawodowego
Co jakiś czas niezbędna jest aktualizacja oceny ryzyka zawodowego. Jest to koniecznie podczas tworzenia całkiem nowych miejsc pracy bądź gdy istnieją inne powody. Ostatnim z nieplanowanych powodów, który wymusił na pracodawcach aktualizację karty ryzyka zawodowego była pandemia koronawirusa, która zaskoczyła cały świat.